Czytasz dzięki

Pakiet fiskalny jednak wciąż możliwy?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 28-09-2020, 10:56

Początek nowego tygodnia przynosi kontynuację obicia na rynku akcyjnym, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 wracają powyżej 3000 pkt. mimo utrzymujących się ryzyk związanych z dalszym przyrostem liczby nowych przypadków Covid-19.

Elementem dającym nadzieję inwestorom są komentarze pojawiające się w kwestii trwających negocjacji dotyczących czwartego pakietu fiskalnego w USA, który mimo wielu nieudanych prób, zdaniem Nancy Pelosi, spikera Izby Reprezentantów, w dalszym ciągu możliwy jest do przyjęcia w niedługim czasie. Na ten temat rozmawiać z sekretarzem Skarbu Mnuchinem. Donald Trump jednak cały czas prowadzi agresywną politykę wobec Chin, co widać po tym jak wygląda sprzedaż TikToka. Dodatkowo New York Times opublikował dość kompromitujące dla niego informacje o tym, że w latach 2016 i 2017 odprowadził jedynie po 750 USD podatku, co amerykański prezydent uznał za kłamstwo. 

Obawy związane z drugą falą zachorowań na jesieni są obecnie motywem przewodnim na rynkach. Oprócz tego inwestorzy w najbliższych dniach zwracać będą uwagę na pierwszą debatę prezydencką w USA już w dniu jutrzejszym i piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień.

Na rynku walutowym po ubiegłotygodniowej aprecjacji dolara i zejściu notowań EURUSD do 1.16 o poranku niewiele się dzieje. Uwzględniając jednak częściowe odrabianie strat przez inwestorów na rynku akcyjnym i w tym przypadku można liczyć na częściowe odreagowanie. Zmienność w gronie G10 nie jest duża i sięga 0.2%. Dobrze prezentuje się funt szterling, który w parze z dolarem wraca w okolice 1.28, po weekendowych doniesieniach o zbliżeniu stanowisk pomiędzy Londynem z Brukselą. 

Na rynku surowcowym również początek tygodnia nie przynosi większych zmian. Złoto wyceniane jest powyżej 1850 USD za uncję, a WTI na poziomie 40 USD. Złoto w ostatnich dniach utrzymuje silniejszą korelację z notowaniami amerykańskiej waluty i obicie EURUSD powinno również sprzyjać powrotowi notowań żółtego metalu w kierunku 1900 USD. 

Ryzyka związane z dalszym rozprzestrzeniłem się wirusa i możliwością ponownego przywracania obostrzeń dla notowań ropy stwarzają większe ryzyka w dół. Wybicie na nowe popandemicze szczyty byłoby możliwe w przypadku znaczącej poprawy prognoz popytu, a na to jedynie mogłaby wpłynąć perspektywa szybkiego pojawienia się szczepionki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane