Palaczu, jedz trzy jabłka i dwa pomidory dziennie

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Wystarczą trzy jabłka lub dwa pomidory dziennie, żeby odmłodzić płuca i zniwelować skutki palenia.

Naukowcy z uczelni Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore twierdzą, że częste spożywanie jabłek i pomidorów może naprawić uszczerbki na zdrowiu wywołane długotrwałym paleniem. Ich badanie dowiodło także, że składniki zawarte w warzywach i owocach mogą spowolnić naturalny proces starzenia się płuc. Przeprowadzono je wśród wybranej grupy osób, które dekadę wcześniej rzuciły palenie. Od tego momentu naukowcy śledzili ich style odżywiania się.

U tych osób, które postawiły na dietę bogatą w pomidory i owoce, szczególnie jabłka, płuca wolniej ulegały negatywnym zmianom związanym z upływającym wiekiem. Efekty zaobserwowano również u osób, które nigdy nie paliły. To oznacza, że dieta może pomóc wszystkim, nie tylko palaczom, którzy decydują się na rzucenie nałogu.

Niestety, dobroczynne właściwości dla płuc mają tylko świeże owoce i warzywa. Takich samych efektów nie zaobserwowano wśród osób, które zamiast świeżych częściej używały owoców i warzyw w przetworzonej formie, np. sosu pomidorowego.

— Wyniki badania wskazują na potrzebę tworzenia rekomendacji w zakresie odżywiania, zwłaszcza dla osób, u których występuje ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) — mówi Vanessa Garcia-Larsen, asystent profesora z Bloomberg School ’s Department of International Health, główna autorka badania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu