Palikot organizuje zbiórkę na okowitę

Po flircie z polityką biznesmen wraca do alkoholi. Szuka inwestorów, którzy wesprą go w wejściu na rynek modnych trunków.

Ciągnie wilka do lasu. Janusz Palikot, będąc inwestorem Ambry, wprowadził na rynek wina Fresco i Dorato. Uplasował akcje spółki na giełdzie. Kupił Polmos w Lublinie, producenta wódki Żołądkowej Gorzkiej. Kilka lat temu wyzbył się jednak tych firm i postanowił wejść do polityki. Szybko się nią znudził i wrócił do produkcji trunków.

ALKOHOLOWA NISZA:
ALKOHOLOWA NISZA:
Przed laty w Polsce, podobnie jak kiedyś w USA, było kilku dużych producentów piwa. Koncentracja firm przyczyniła się do zatarcia różnic w smaku wyrobów, dlatego popularność zaczęły zdobywać piwa regionalne. Obecnie podobnie dzieje się na rynku wódki. Konsumenci zaczynają szukać trunków, które różnią się od wódek przemysłowych, dlatego chcemy produkować okowitę — mówi Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina
Fot. ARC

— Kupiłem Browar Tenczynek od Marka Jakubiaka, który solidnie go wyremontował — mówi Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Spółka byłego polityka zainwestowała w browar 50 mln zł, by rozwinąć produkcję i sprzedaż regionalnych piw. W przyszłym roku wyprodukuje 50 tys. hl piwa w półlitrowych butelkach, ale potencjał zakładu pozwala na wytworzenie dwa razy większej ilości. Jeśli zapotrzebowanie na lokalne piwa będzie rosło, browar może zwiększyć dostawy.

Społeczna emisja

Janusz Palikot zamierza również wrócić na rynek mocnych trunków. — Planujemy uruchomić produkcję okowity ze słodu piwnego — mówi biznesmen. Realizować będzie ją spółka zależna Manufaktury Piwa Wódki i Wina, czyli Tenczyńska Okowita.

Trunek będzie produkowany według XIX-wiecznej receptury. Do jego wytworzenia będzie wykorzystywany zarówno świeży słód, jak też pochodzący z wyprodukowanego piwa. W realizacji projektu mają pomóc inwestorzy.

— Planujemy uruchomić emisję akcji o wartości około 4 mln zł. Dwa miliony zostaną przeznaczone na inwestycje na przykład w wieżę destylacyjną, a reszta na kapitał obrotowy i uruchomienie produkcji — mówi Janusz Palikot.

Oferta jest kierowana do małych inwestorów, restauracji itp. Janusz Palikot chce, by nowi inwestorzy byli jednocześnie ambasadorami marki, promowali alkohole z Tenczynka i pomagali w ich sprzedaży. Oferuje im 20 proc. akcji Tenczyńskiej Okowity. Emisja będzie prowadzona w formie crowdfundingu za pośrednictwem platformy Crowdway.pl. Jej rozpoczęcie jest planowane na przełom października i listopada. Jakub Niestrój, prezes Crowd Ventures, spółki zarządzającej platformą Crowdway.pl, zapewnia, że zbiórka została już zgłoszona do Komisji Nadzoru Finansowego i powinna zostać przeprowadzona w ciągu trzech miesięcy.

Klimat dla wina

Janusz Palikot zakłada, że pierwsze okowity z Tenczynka pojawią się na rynku przed świętami Bożego Narodzenia przyszłego roku, ale seryjnych należy spodziewać się od 2021 r. Trunek będzie sprzedawany w butelkach 0,5 i 0,7 l. Mniejsza będzie kosztować 30-40 zł, większa 50-60 zł. Mimo że obecnie najbardziej popularna jest sprzedaż wódek w butelkach o małych pojemnościach, Janusz Palikot zapewnia, że „małpek” sprzedawał nie będzie. Przynajmniej na razie. Zaczyna także przygotowania do powrotu na rynek wina. Podkreśla, że obecne ocieplenie klimatu sprzyja uprawie owoców i produkowaniu wina. O tych planach poinformuje dopiero w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane