Palikot rozdaje 20 mln zł - prasa

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 07:24

Janusz Palikot (PO) wchodząc do polityki w ubiegłym roku zapowiedział: Całkowicie kończę z biznesem. Nie będę zarządzał żadną firmą. Żadnej nie będę reprezentował. We środę zmienił zdanie. O sprawie pisze "Dziennik Wschodni".

Janusz Palikot (PO) wchodząc do polityki w ubiegłym roku zapowiedział: Całkowicie kończę z biznesem. Nie będę zarządzał żadną firmą. Żadnej nie będę reprezentował. We środę zmienił zdanie. O sprawie pisze "Dziennik Wschodni".

"Zainwestuję w startujące lub działające obiecujące firmy z Lubelszczyzny. Moje pieniądze będą dla nich dźwignią, dzięki nim zyskają zdolność do brania kredytów w bankach" - mówi Janusz Palikot. Towarzystwo inwestycyjne jego imienia będzie ulokowane w Polsce i Luksemburgu (ze względu na ulgi podatkowe).

Polityk rozmawia już z 3 przedsiębiorstwami. Jedno - z branży energii odnawialnych - dopiero startuje. Dwa kolejne potrzebują zastrzyku gotówki, by ruszyć. Towarzystwo Palikota - jak podaje gazeta - pomoże w najbliższych latach 50-60 firmom z różnych dziedzin. Każda może liczyć na zastrzyk gotówki od 0,5 do 1 mln zł. Palikot daje na początek 20 mln zł. Z własnej kieszeni. Ale z funduszami pozyskanymi z innych źródeł kwota ta może sięgnąć 100 mln zł.

Jak to się ma do złożonej wcześniej przez posła obietnicy zaprzestania działalności gospodarczej? "Można powiedzieć, że jestem niekonsekwentny, ale miałem od lokalnych firm wiele próśb o wsparcie. Dotychczas odmawiałem, teraz chcę im pomóc" - tłumaczy.

Dodaje, że nie będzie zasiadał we władzach towarzystwa. Przez najbliższe 10 lat nie będzie wypłacana dywidenda. Zarobione pieniądze będą inwestowane. "Nasza gospodarka potrzebuje takich przedsięwzięć" - tak nowy biznes Palikota komentuje Katarzyna Kakowska z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. "To dopływ pieniędzy dla ludzi, którzy mają pomysły, ale nie mają środków na ich realizację" - dodaje.

Rozmówczyni "Dziennika Wschodniego" tłumaczy: "W uproszczeniu działa to tak: towarzystwo inwestycyjne, które ma wolny kapitał, wchodzi do innej firmy jako udziałowiec. Po pewnym czasie, oáile interes się dobrze rozwija, towarzystwo sprzedaje swoje udziały. Zarabia i inwestuje w kolejne firmy. W Polsce podobną działalność do planowanej przez Palikota prowadzi Krajowy Fundusz Kapitałowy SA".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane