Czytasz dzięki

Paliwo podrożało w Zimbabwe o ponad 150 proc.

opublikowano: 24-06-2020, 10:30

Ceny paliwa w Zimbabwe poszybowały od środę w górę, co implikowane jest usunięciem przez rząd stałego kursu walutowego, donosi Reuters.

Według danych tamtejszego regulatora rynku energii, ceny wzrosły nawet o 152 proc. To drugi w przeciągu półtora roku tak znaczący wzrost. Kiedy taka sytuacja miała miejsce w styczniu 2019 r. doprowadziła do wybuchu gwałtownych protestów tłumionych przez siły bezpieczeństwa, w wyniki których zginęło 17 osób.

Paliwa, benzyna
Zobacz więcej

Paliwa, benzyna fot. ARC

Cena benzyny wzrosła do 71,62 dolarów zimbabweńskich (1,25 USD) za litr, z 28,96 dolarów wcześniej. Z kolei cena oleju napędowego zwiększyła się do 62,77 ZWR z 24,93 ZWR.

Od końca marca obowiązywał w tym afrykańskim kraju stały kurs dolara amerykańskiego przyjęty na poziomie 25 ZWR. W miniony wtorek ruszyły w Zimbabwe cotygodniowe aukcje walut obcych aby zwiększyć efektywność alokacji rzadkich dolarów amerykańskich w gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane