Paliwowy odpis od lipca

opublikowano: 14-04-2015, 00:00

Polska mogła zakazać odliczanie VAT od paliw dla firmowych aut osobowych i nie naruszyła dyrektywy unijnej — orzekł sąd.

Podatnicy i doradcy podatkowi ufają, że Ministerstwo Finansów (MF) dotrzyma słowa i od 1 lipca tego roku przedsiębiorcy będą mogli odliczać podatek od towarów i usług (VAT) naliczony w cenie paliw kupowanych do napędu aut osobowych. O deklaracji resortu, że zakaz tych odliczeń będzie stosowany tylko do końca czerwca 2015 r., przypomina Kancelaria Ożóg Tomczykowski w związku z niedawnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Regulacje unijne

Warszawski sąd rozpatrywał skargę spółki, która zamierzała kupić samochód osobowy i wykorzystywać go zarówno w działalności gospodarczej, jak i w celach prywatnych wspólników. Według spółki, miała ona prawo odliczać 50 proc. VAT płaconego w cenie paliwa do tego auta. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej w tej sprawie stwierdziła, że zakaz wprowadzony do ustawy o VAT 1 kwietnia 2014 r. — na okres do końca czerwca 2015 r. — narusza unijną dyrektywę.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się z tym stanowiskiem. W wydanej interpretacji podkreślił, że Polska jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej (UE) nie zezwalała na odliczanie podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych.

Dlatego należy uznać, że aktualne wyłączenie prawa do odliczania VAT nie narusza unijnej klauzuli stand still, której zadaniem jest powstrzymywanie państw członkowskich przed przyjmowaniem nowych ograniczeń, które nie były stosowane przed przystąpieniem do UE (interpretacja nr IPPP1/443-333/14-2/AS).

Zgodne odstępstwo

Spółka zaskarżyła interpretację do WSA w Warszawie. Ten podzielił pogląd organu podatkowego i oddalił skargę spółki. Sąd podkreślił, że Polska miała prawo zakazać odliczania VAT od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych — jednak nie dłużej niż do końca 2016 r. WSA przypomniał, że nasz kraj został upoważniony decyzją wykonawczą Rady z 17 grudnia 2013 r. do stosowania środków będących odstępstwem od art. 26 ust. 1 lit. a i art. 168 dyrektywy VAT. W konsekwencji, odpowiednia zmiana w polskiej ustawie o tym podatku jest zgodna z przepisami unijnymi.

— Zwracamy uwagę, że bez względu na dotychczasowe kontrowersje w zakresie zgodności tego typu ograniczenia z decyzją derogacyjną Ministerstwo Finansów zadeklarowało, że zakaz odliczenia VAT od paliw wykorzystywanych do napędu aut osobowych nie będzie przedłużany — podkreśla Izabela Prokofi, managing associate z zespołu VAT i akcyzy kancelarii.

W konsekwencji 50-procentowy odpis paliwowy powinien zacząć obowiązywać od 1 lipca 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Paliwowy odpis od lipca