Paliwowy VAT bez odliczeń

Jarosław Królak
30-03-2004, 00:00

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że po 1 maja nie będzie można odliczać VAT zapłaconego w cenie paliw tankowanych do pojazdów z kratką.

Wczoraj Ministerstwo Finansów (MF) oficjalnie potwierdziło informacje „PB” z 17 marca, że właściciele samochodów z tzw. kratką będą zmuszeni płacić więcej za benzynę, olej napędowy i gaz dla tych pojazdów. Dlaczego? 1 maja stracą możliwość odliczania 22-proc. VAT zawartego w cenie paliw.

Zapłacimy wszyscy

Z resortu finansów otrzymaliśmy pismo: „Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że zgodnie z nową ustawą o podatku VAT, odliczeniu od podatku należnego nie będzie podlegał podatek naliczony zawarty w cenie paliw silnikowych nabywanych do samochodów osobowych i innych pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, tj. do samochodów, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona według wzoru DŁ= 357 kg + n x 68 kg (n — ilość miejsc siedzących). Oznacza to, że od 1 maja 2004 r. od zakupu paliwa do ww. samochodów podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego”.

Fiskus przestaje więc uznawać za ciężarówki pojazdy z kratką typu kombi, hatchback oraz część vanów. Od zakupionego dla nich paliwa nie odliczymy VAT, jeżeli dopuszczalna ładowność zapisana w świadectwie homologacji będzie mniejsza od liczby wynikającej z powyższego wzoru. Jakie będą tego skutki?

— Spadnie sprzedaż samochodów, koszty firm wzrosną, a to przełoży się na wyższe ceny towarów i usług. Fiskus chce wyrwać od firm grube miliony złotych, a za wszystko zapłaci konsument — mówi Wojciech Drzewiecki, właściciel firmy Samar, monitorującej rynek motoryzacyjny.

Odliczenia skasowała poprawka do ustawy o VAT zgłoszona przez Janusza Lisaka, posła UP. Podsunęli mu ją przedstawiciele MF. W rozmowie z „PB” poseł opowiedział, jak do tego doszło.

Pójdę z tym do trybunału

— W Sejmie przedstawiciele resortu zapewniali mnie, że poprawka nie odbierze prawa do odliczania VAT zawartego w cenie paliw dla aut z kratką zakupionych do 1 maja 2004 r. Czy MF przedstawił teraz „PB” interpretację, że zakaz obejmie wszystkie pojazdy z kratką niezależnie od daty rejestracji? Jeśli to się potwierdzi, będę pierwszym, który w tej sprawie wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego — zapowiada poseł Lisak.

Trzymamy za słowo. Chodzi o prawie 1 mln aut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Paliwowy VAT bez odliczeń