Palladia: dalsze osłabienie naszej waluty

Marek Rogalski
09-06-2004, 16:09

Dzisiejsza sesja przyniosła dalsze osłabienie się notowań naszej waluty, tak jak tego oczekiwaliśmy. W wyniku spadku kursu eurodolara, cena euro utrzymywała się wokół 4,60, a dolar zdrożał do 3,7850 zł.

Dzisiaj marszałek Sejmu Józef Oleksy nawiązując do swojej porannej wypowiedzi dodał, że decyzja o terminie głosowania nad wotum zaufania dla gabinetu Marka Belki zapadnie najprawdopodobniej w najbliższy piątek, po konsultacjach z samym zainteresowanym. Wcześniej Oleksy poinformował, iż do głosowania może dojść już pod koniec przyszłego tygodnia.

Dzisiaj rząd drugi dzień obradował nad założeniami do przyszłorocznego budżetu. Tak jak to podawano wczoraj przyjęto ostatecznie wersję z 38,8 mld zł deficytem budżetowym w przyszłym roku, jednak wiceminister finansów stwierdziła, iż nie można wykluczyć, iż wyniesie on 35,1 mld zł, czyli tak jak chciał wicepremier Hausner. Dodała jednak, iż będzie to możliwe, jeżeli wdrożone zostaną kolejne ustawy z jego planu. Jak widać jednak w najbliższych tygodniach będzie to dosyć trudne...

Kolejne pozytywne informacje napłynęły dzisiaj z rynku długu. Podczas aukcji 3 i 7-letnich obligacji o zmiennym oprocentowaniu o łącznej wartości 1,0 mld zł, inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 2,47 mld zł i przetarg zakończył się powodzeniem.

Naszym zdaniem tendencja osłabienia złotego może być w najbliższym czasie kontynuowana, gdyż na rynku są coraz większe obawy, co do powodzenia misji gabinetu Marka Belki. Nie ma też pewności, czy aby niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego nie pokażą wzrostu popularności ugrupowań populistycznych, co źle będzie wróżyć kolejnym wyborom do naszego parlamentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: dalsze osłabienie naszej waluty