Palladia: Mała wiara w koalicję

Palladia Capital Markets
opublikowano: 28-10-2005, 10:06

Pierwsze godziny czwartkowej sesji przyniosły kolejną – przyznajmy jednak, że w świetle ostatnich wydarzeń mało zaskakującą – przecenę złotego. Inwestorzy nie mając już większych nadziei na zawiązanie się koalicji rządzącej PiS-PO wyraźnie skrócili swoje pozycje w naszej walucie.

Pierwsze godziny czwartkowej sesji przyniosły kolejną – przyznajmy jednak, że w świetle ostatnich wydarzeń mało zaskakującą – przecenę złotego. Inwestorzy nie mając już większych nadziei na zawiązanie się koalicji rządzącej PiS-PO wyraźnie skrócili swoje pozycje w naszej walucie.

Cena dolara znalazła się powyżej poziomu 3,3100. Cena euro wzrosła do 4,0150 i była najwyższa od 1 września br. Kolejne godziny handlu przyniosły jednak silne odreagowanie tego ruchu. Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że chce dalej rozmawiać z Platformą, a agencja S&P poinformowała, że impas na scenie politycznej nie wpływa na rating Polski. Na koniec sesji (godz. 16:30) kurs EUR/PLN wynosił 3,9855, a kurs USD/PLN 3,2815, co oznacza 14,34 proc. odchylenie złotego od dawnego parytetu, oczywiście po jego mocnej stronie.

Początek piątkowej sesji nie różni się zbytnio od ostatnich sesji. Złoty traci na wartości. Pomimo szumnych zapowiedzi Marcinkiewicza mało kto już wierzy w udane zakończenie negocjacji z Platformą. Cena euro wzrosła od otwarcia prawie do 4,0000 (max. 3,9995), a cena dolara zwyżkowała do 3,2900.

W obecnych warunkach testowanie czwartkowych szczytów wydaje się tylko kwestią czasu. USD/PLN (Opory: 3,3000/3,3120-30 ; Wsparcie: 3,2675). EUR/PLN (Opory: 4,0000/4,0150 ; Wsparcia: 3,9650/3,9750).

Rynek międzynarodowy:

Czwartek pokazał słabość dolara. Po południu szczyt ustanowiony został na ok. 1,2170. Wspólną walutę wzmocniły kolejne spekulacje o zbliżającej się podwyżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny - dzisiaj o konieczności monitorowania rosnącej inflacji wypowiedzieli się dwaj członkowie rady banku: Erkk Likanen i Axel Weber. Dolarowi zaszkodziły także gorsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które w październiku spadły aż o 2,1 proc. m/m. Negatywnego wyrazu tej figury nie zdołały zrównoważyć lepsze dane o cotygodniowym bezrobociu i dobre informacje o sprzedaży nowych domów we wrześniu. "Zielonemu" szkodzi też sprawa związana z akcjami General Motors, która do firma znalazła się pod lupą amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych w związku z podejrzeniami o kreatywną księgowość.

Kolejne godziny czwartkowej, a także azjatycka cześć piątkowej sesji przyniosły konsolidację w wąskim zakresie 1,2125-1,2155. Zaraz po otwarciu europejskiej części dzisiejszego handlu cena euro ponownie jednak zwyżkowała sięgając poziomu 1,2165/70.

Na rynku EUR/USD kluczowy opór znajduje się na poziomie 1,2205 i nie wydaje się abyśmy byli świadkami jego naruszenia. Co więcej w kontekście dzisiejszych danych o PKB za III kwartał w USA i wtorkowej decyzji FED nadal podtrzymujemy opinię o tym, że cena euro może powrócić w okolice 1,1975 w ciągu najbliższych dni. Kurs powyżej 1,2170 należy wykorzystać do sprzedaży euro.

Marek Nienałtowski

Marek Rogalski

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane