Czytasz dzięki

Pamapol chce zostać na giełdzie

opublikowano: 21-06-2020, 10:17

Pamapol, producent dań gotowych, uznał, że w obecnej sytuacji opłaca mu się zostać na giełdzie.

Najbliższe walne zgromadzenie Pamapolu ma uchylić uchwałę o wycofaniu spółki z obrotu. Przyczyna: problemy z dostępem do finansowania bankowego i potrzeba znalezienia alternatywnych form finansowania.

Do funduszy, inwestujących na polskiej giełdzie, napłynęło netto 0,1 mld zł w maju.
Zobacz więcej

Wąski strumień

Do funduszy, inwestujących na polskiej giełdzie, napłynęło netto 0,1 mld zł w maju.

Zarząd podkreśla, że w ostatnich miesiącach nastąpiła istotna zmiana perspektyw spółki i całej grupy, m.in. wzrósł eksport. Konieczna jest przy tym kontynuacja przyjętych planów inwestycji odtworzeniowo-efektywnościowych, warunkujących odzyskanie rentowności i obsługę otwierających się rynków na produkty spółki. Spółki zależne potrzebują kapitału obrotowego i pieniędzy na inwestycje, a znacznie zmniejszyła się dostępność finansoawnia bankowego, co - jak podano - wynika zarówno z niezadowalających wyników finansowych spółki w 2019 roku, jak i z obecnych zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego w Polsce w okresie epidemii koronawirusa.

"Przyjęty federacyjny model funkcjonowania Grupy Pamapol przynosi zadowalające efekty, na razie widoczne w postaci wysokiej dynamiki wzrostu EBITDA w spółkach MitMar oraz WZPOW Kwidzyn. Jednocześnie sytuacja finansowa tych spółek, będąca skutkiem kumulacji kilkuletniego okresu słabszych wyników finansowych, nie pozwala na samodzielność finansową i wymaga odbudowy ich bazy kapitałowej"  dodano.

Zdaniem zarządu, w sytuacji ograniczonych możliwości finansowania bankowego i przy jednoczesnych wiarygodnych prognozach wzrostów potrzeb rozwojowych spółek grupy, niezbędne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania.

"W tym kontekście obecność Spółki na rynku regulowanym daje znacząco więcej możliwości i zwiększa szanse na pozyskanie środków finansowych, ponieważ zwiększa wiarygodność Spółki w oczach zewnętrznych dostawców finansowania,  znacząco zwiększa możliwość pozyskania środków w postaci finansowania podporządkowanego (quasi-kapitału: obligacje/ pożyczki zamienne na akcje), z uwagi na oferowanie tym inwestorom relatywnie bezpiecznej i płynnej ścieżki wyjścia z inwestycji, umożliwia pozyskanie dodatkowego kapitału w przyszłości, w sytuacji poprawy klimatu inwestycyjnego na rynku kapitałowym" - dodano.

Wartość rynkowa Pamapolu to 41,3 mln zł. 81 proc. akcji spółki należy do spółki komandytowej Amaerykanka Struktura, kontrolowana przez Mariusza i Pawła Szataniaków. W 2018 r. ogłosili oni wezwanie na akcje, ale skończyło się ono tylko częściowym powodzeniem.

W 2019 r. firma zanotowała 556 mln zl przychodów i 6,8 mln zł straty netto.

W I kwartale 2020 r. przychody wyniosły 201 mln zl, a zysk netto 208 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane