Czytasz dzięki

Panama chce wprowadzić... euro

opublikowano: 15-10-2012, 20:55

Strefa euro przeżywa najgorszy w swojej historii kryzys, podkopujący zaufanie nie tylko do samej instytucji, ale i wspólnej waluty, tymczasem Panama, kraj z Ameryki Środkowej chciałaby wprowadzić euro jako prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego, informuje Reuters.

Taką deklaracją złożył podczas wizyty w Berlinie na spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel prezydent Panamy, Ricardo Martinelli.

Zobacz więcej

Angela Merkel i Ricardo Martinelli

W Panamie w oficjalnym obrocie jest dolar amerykański. Powiedziałem pani kanclerz, że szukamy możliwości by również euro stało się legalnym środkiem płatniczym i zostało zaakceptowane przez rynek krajowy – poinformował Martinelli.

Nie podała żadnych szczegółów na temat wprowadzenie euro, podkreślił jednak pełne zaufanie wobec Niemiec i gospodarki  europejskiej. Prezydent Panamy oczekuje, że kryzys zadłużeniowy w euro landzie wkrótce minie.

Siedemnaście spośród 27 państw członków UE posiada w obiegu euro. Waluta jest też prawnym środkiem płatniczym w kilku innych krajach w tym Kosowie i Czarnogórze na Bałkanach, Andorze i Monako oraz w terytoriach zamorskich.

Panama, która oddalona jest od Europy o prawie 10 tys. kilometrów posiada jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w Ameryce Łacińskiej. W zeszłym roku rozwijała się w tempie 10,6 proc. przy wsparciu ogromnych inwestycji infrastrukturalnych, w tym na rozbudowę Kanału Panamskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Reuters

Polecane