Czytasz dzięki

Pandemia gasi zapał do biznesu

opublikowano: 02-06-2020, 22:00

W kwietniu powstało dwa razy mniej osobistych działalności gospodarczych niż w marcu, a spółek zarejestrowano o 25 proc. mniej

Nie powiało optymizmem w danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dotyczących jednoosobowych działalności gospodarczych oraz Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) informujących o rejestracjach spółek. Wręcz przeciwnie — nadal dominują trendy niekorzystne. Mocny spadek rejestracji nowych firm świadczy o tym, że pandemia i lockdown skutecznie uniemożliwiły i zniechęciły do rozkręcania biznesów. Złej sytuacji nie zmienia lekkie przyhamowanie zawieszania działalności gospodarczej.

Zawieszeń trochę mniej

W drugiej połowie marca, czyli tuż po ogłoszeniu lockdownu (13 marca), doszło do wręcz masowego zawieszania osobistych działalności gospodarczych. Szczyt nastąpił w końcu marca (patrz wykres).

W drugim i trzecim tygodniu kwietnia zawieszeń było mniej, ale wznowień niemal wcale. Pod koniec kwietnia i na początku maja znowu nastąpił wzrost zawieszeń, ale od połowy maja liczba zawieszonych działalności lekko spada. Mimo kolejnych etapów odmrażania gospodarki nie nastąpiło wyraźne zwiększenie wznawiania działalności — poziom zawieszeń i wznowień jest podobny do poziomu z początku lockdownu. Kwiecień był najgorszym od wielu lat miesiącem pod względem liczby założonych osobistych działalności gospodarczych. W CEIDG pojawiło się ich tylko 10,3 tys. — o 45,5 proc. mniej niż w marcu i aż o 64,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (patrz wykres). W maju pojawił się lekki wzrost, lecz nadal jest on na bardzo niskim poziomie w porównaniu z czasem sprzed wybuchu pandemii.

— W kolejnych miesiącach, gdy będzie następować realne odmrażanie gospodarki, liczba rejestracji nowych oraz wznawianych osobistych działalności gospodarczych powinna zacząć się zwiększać — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Spółki dołują bardziej

Kwiecień był rekordowo słaby także pod względem rejestracji nowych spółek w KRS. Zanotowano ich tylko 2,9 tys., co oznacza blisko 30-procentowy spadek w porównaniu z kwietniem 2019 r. Kwietniowy wynik jest również słabiutki w porównaniu z marcem tego roku — spadek wyniósł 25,6 proc.

Tradycyjnie najwięcej spółek założono w woj. mazowieckim — 31 proc. Na drugim miejscu było woj. wielkopolskie — 10,6 proc., a na trzecim woj. śląskie — 9 proc. Wśród miast niedoścignionym liderem była Warszawa — 4,1 tys., na drugim miejscu Wrocław — 914), a na trzecim Kraków — 848.

Średni kapitał nowej spółki wyniósł w kwietniu 86 tys. zł. Najwięcej — blisko 1000 — założono ich w celu prowadzenia doradztwa gospodarczego i zarządzania.

2,4 mln - tyle jest obecnie, zdaniem resortu rozwoju, aktywnych działalności gospodarczych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane