Czytasz dzięki

Pandemia podcina popytowi skrzydła

Kamil Jaros, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 02-11-2020, 10:00

Niemcy i Francja wprowadzają ostrzejsze środki ograniczające mobilność, co ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Prezydent Emmanuel Macron ostrzegał, że bez takich decyzji istniało ryzyko, że nowa fala zakażeń skutkowałaby śmiercią 400 tys. obywateli Francji. To kolejne kraje, które zaostrzają środki bezpieczeństwa. To będzie czynnik obciążający wyceny w Europie.

Takim czynnikiem może być również utrzymująca się przewaga Joe Bidena. Rynki terminowe w USA będą pod presją. Historycznie zmiana partii dominującej skutkuje początkowym osłabieniem wycen i zazwyczaj ujemnymi stopami zwrotu w okresie 3 miesięcy poprzedzających wybory. Znaczną falę spadków mamy już za sobą, ale indeksy w USA się bronią, bo też i wynik wyborów jest wciąż dużą niewiadomą. W strefie azjatyckiej notowania przebiegły relatywnie optymistycznie. Większość indeksów lekko się podniosła, ale nie ma to aż tak znaczącego przełożenia na wyceny w Europie. Rynek nie spada i to na razie musi wystarczyć.

Kontrakt CFD na indeks DAX trzyma się poziomu wsparcia, ale na razie aktywność popytu nie jest specjalnie duża. Zatem należy się wciąż liczyć z możliwością pogłębienia ruchu. Zresztą nawet, gdyby teraz doszło do odbicia, to mimo wszystko taką zwyżkę należałoby odbierać jako odbicie i raczej warto jeszcze pozostać ostrożnym w budowaniu optymistycznych scenariuszy.

Sfera makro przypominała o sobie już w weekend. W sobotę pojawiły się wartości wskaźników PMI dla przemysłu i usług Chin. W obu przypadkach były one zbieżne z oczekiwaniami. Znamy także przemysłowy wskaźnik PMI dla Australii, który wzrósł z październiku do 56.3 pkt. wobec wrześniowego poziomu 46.7 pkt. Dziś już mamy prawdziwy wysyp wartość PMI - to pierwszy dzień miesiąca, więc nic dziwnego. PMI dla przemysłu Japonii wzrósł z 47.7 do 48.7 pkt. i okazała się lepszy od prognoz. Za nami również publikacja wskaźnika dla Polski. Wskaźnik nie zmienił swojej wartości względem odczytu wrześniowego (50.8 pkt.). Jeszcze przed południem pojawią się wskaźniki liczone dla sektorów przemysłu m.in. Francji, Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu poznamy wskaźnik w wersji amerykańskiej, a także wartość wskaźnika ISM dla przemysłu oraz dynamikę wydatków na inwestycje budowlane.

Na pozostałych rynkach uwagę zwraca cena ropy. Cena wersji WTI testuje właśnie poziom wsparcia w okolicy 34 dolarów za baryłkę. Podaż przestała naciskać, ale i popyt nie jest aktywny. Rynek złota nie poddaje się znacznym wahaniom. Cena 1885 dolarów za uncję jest zbliżona do tej z końca ubiegłego tygodnia. Na rynku walutowym daje się zauważyć lekkie umocnienie USD. Przekłada się to na równie lekki spadek EURUSD (1.1630), GBPUSD (1.12885), czy AUDUSD (0.701). Podnosi się USDJPY do poziomu 104.85, para USDCAD jest stabilna w okolicy 1.3330.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane