Panetta: cyfrowe euro może za pięć lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-03-2021, 14:44

Fabio Panetta, członek władz Europejskiego Banku Centralnego uważa, że wprowadzenie cyfrowego euro to bardzo poważne wyzwanie, wymagające ogromnych przygotowań. Może do tego dojść za około pięć lat, informuje Reuters.

Fabio Panetta
Fabio Panetta
fot. Bloomberg

W opinii bankiera, w połowie roku EBC może podjąć decyzję czy w ogóle kontynuować wprowadzenie takiej waluty. Jeśli opinia będzie pozytywna, należy liczyć się z co najmniej dwuletnim okresem badań, a następnie dwa-trzy lata zajęłaby faza implementacji.

Cyfrowe euro to nie jest prosty projekt, nie tylko od strony technicznej. Jego wdrożenie będzie miało ogromny wpływ na rynek finansowy i system płatności, zarówno w skali krajów, jak i globalnym. Wpłynie też na całe społeczeństwo – wyjaśnił Panetta dodając, że „prognozowane pięć lat to nie jest w cale tak długi okres, jak na tego typu projekt”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane