Panetta: wzrosło ryzyko recesji gospodarki strefy euro

opublikowano: 23-08-2022, 15:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fabio Panetta z zarządu Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że prawdopodobieństwo recesji gospodarki strefy euro wzrosło, informuje Bloomberg.

Panetta podkreślił, że EBC musi rozważyć ryzyko recesji i jej wpływ na ceny kiedy będzie podejmował kolejne decyzje.

- Jeśli będziemy mieli znaczące spowolnienie czy nawet recesję, to może to osłabić presję inflacyjną – zauważył.

Fabio Panetta, fot. Bloomberg
Fabio Panetta, fot. Bloomberg

Panetta uważa, że zmiany w polityce monetarnej muszą być całkowicie zależne od danych makro oraz w pełni uwzględniać warunki panujące w strefie euro.

- Jeśli popatrzeć na ewolucję stóp rynkowych w ostatnich tygodniach, widać, że biorąc pod uwagę oczekiwaną inflację, realne stopy są w rzeczywistości niezbyt odległe od poziomu uznanego za neutralny i nie są niezgodne z szacunkami Reguły Taylora – stwierdził.

Członek zarządu EBC wskazał także na spadek cen surowców w ostatnim czasie.

- Powinniśmy rozważyć bardzo uważnie dynamikę cen surowców. W ostatnim czasie sugeruje ona, że ceny w rzeczywistości spadają, z wyraźnym wyjątkiem gazu. Wiemy jednak, że ceny gazu wynikają z innych czynników, geopolitycznych – powiedział Panetta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane