Pani Anna za kierownicą… tira

DCZ
opublikowano: 04-03-2013, 00:00

Branża transportowa jest zdominowana przez mężczyzn. Ale bywają wyjątki.

Anna Mucha z firmy kurierskiej TNT Express jest jedną z ponad 2700 kobiet w Polsce, które mają prawo jazdy kategorii C+E. Ale to jedyna kobieta w tej firmie, która jeździ ciężarówką z naczepą.

ZA KÓŁKIEM TIRA: Zdarzało mi się dostawać w kość od panów i słuchać komentarzy o kobietach za kółkiem. Szybko jednak nauczyłam się na to odpowiadać — mówi Anna Mucha. [FOT. ARC]
ZA KÓŁKIEM TIRA: Zdarzało mi się dostawać w kość od panów i słuchać komentarzy o kobietach za kółkiem. Szybko jednak nauczyłam się na to odpowiadać — mówi Anna Mucha. [FOT. ARC]
None
None

— Koledzy na początku nie wiedzieli, jak się do mnie zwracać: „Pani kierowco, pani kierownico? W końcu stanęło na: „Pani kierownik” — śmieje się. Wykonuje ten zawód od 7 lat, od 1,5 roku w TNT Express.

— Kierowanie dużym autem było moim marzeniem, odkąd skończyłam 18 lat. Zawsze też lubiłam naprawiać samochody. Mój jest komfortowy. Poza tym lubię patrzeć na drogę z wysokości — mówi pani Ania. Przyznaje, że początki nie były łatwe.

— Zdarzało mi się dostawać w kość od panów i słuchać komentarzy o kobietach za kółkiem. Szybko jednak nauczyłam się na to odpowiadać. Teraz jest już więcej kobiet prowadzących TIR-y, ale do dziś, gdy podjeżdżam tyłem pod rampę, wszyscy panowie wychodzą i patrzą.

Muszę to zrobić perfekcyjnie — opowiada pani kierowca. Jej 40-tonową Scanię można spotkać na trasie S8, gdy z przesyłkami zmierza z Wrocławia do Warszawy. Pani Ania obsługuje połączenie wahadłowe między centrami przeładunkowymi TNT. Kursy odbywa w nocy, by kolejnego dnia kurierzy mogli doręczyć przesyłki adresatom.

— Mam niestandardowe godziny pracy, ale od sześciu lat jeżdżę tylko w nocy i nie tęsknię do innego zajęcia. Po prostu lubię to, co robię — mówi Anna Mucha.

Czy kierowanie TIR-em to zawód dla kobiety? — Oczywiście bywa różnie. Czasem łapie się „kapcia” w głuchym polu. Gdy kiedyś w trasie zepsuł mi się samochód, koledzy przez telefon radzili, jak go naprawić. Dwie wykręcone śrubki, połamane paznokcie i po sprawie — odpowiada. Anna Mucha jest jedną z 400 kobiet w TNT Express (na niemal 1000 pracowników). Są wśród nich panie kurierki, a w zarządzie kobiety zajmują 9 na 14 stanowisk. Panie odpowiadają w TNT za jakość, bezpieczeństwo, obsługę klienta, projekty strategiczne, kadry, finanse, projekty odpowiedzialności społecznej, administrację, dział zakupów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane