Paniczna wigilijna wyprzedaż na Wall Street

opublikowano: 24-12-2018, 19:20

Potwierdziły się niestety czarne scenariusze i poniedziałkowa, skrócona, ostatnia przedświąteczna sesja na amerykańskich giełdach przyniosła kolejne spadki indeksów. Zaskakiwać jednak mogła skala przeceny.

Na finiszu sesji trzy główne indeksy notowały bowiem bolesne spadki swojej wartości. Wskaźnik blue chipów, Dow Jones IA tracił na zamknięciu 2,91 proc. Indeks szerokiego rynku zniżkował o 2,71 proc. Nieco mniejsza strata stała się udziałem rynku technologicznego, gdzie indeks Nasdaq Composite oddał 2,21 proc. 

NYSE
fot. FORUM

Inwestorami – jak podkreślają specjaliści – wstrząsnęła przede wszystkim decyzja sekretarza skarbu o zwołaniu grupy kryzysowej. Tzw. "Plunge Protection Team", ma za zadanie uspokoić napięcie na rynkach finansowych, ale jak można wnioskować po reakcji inwestorów, raczej przynosi to odwrotny skutek. Steven Mnuchin poinformował, że po nocnych rozmowach największe banki zadeklarowały, że mają wystarczającą płynność by nadal udzielać kredytów przedsiębiorcom i klientom indywidualnym.

Związane z tym doniesienia zostały odczytane jako istotne zagrożenie i potwierdzenie znanego porzekadła, że nie ma dymu bez ognia.  Istnieją uzasadnione obawy, że rynek finansowy jest kryzysem. 

Do tego dołożyły się ostre komentarze prezydenta Donalda Trumpa, że obecnie jedynym problemem dla amerykańskiej gospodarki jest Rezerwa Federalna (Fed). To wygląda już naprawdę jak wojna pomiędzy amerykańską administracją a władzami monetarnymi.

Wysoki poziom obaw giełdowych graczy widoczny był m.in. przez pryzmat wyceny walorów spółek finansowych, który to segment był jednym z najsłabszych podczas przedświątecznej sesji.

Jedną z „negatywnych” ciekawostek poniedziałkowej sesji był spadek wartości rynkowej koncernu Apple poniżej poziomu 700 mld USD, co jest pierwszym takim przypadkiem od lutego 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane