"Panie Gorbaczow, zburz ten mur!" (1987)

opublikowano: 12-06-2018, 15:10

W wyjątkowym przemówieniu wygłoszonym pod Bramą Brandenburską 12 czerwca 1987 r. prezydent Ronald Reagan wezwał przywódcę ZSRR do zburzenia Muru Berlińskiego, będącego symbolem podziału świata.

Po kolejnej przegranej przez Niemcy wojnie światowej Berlin podzielony był, podobnie jak cały kraj, na strefy okupacyjne zwycięskich mocarstw. Jednak jako stolica stanowił enklawę - zarząd nad poszczególnymi dzielnicami podzielony był między ZSRR na wschodzie i Francję, USA i Wlk Brytanię na zachodzie. Miasto znajdowało się w środku radzieckiej strefy okupacyjnej. 

Zobacz więcej

Oficjalny portret prezydenta Ronalda Reagana

W maju 1949 r. powstała Republika Federalna Niemiec z połączenia stref aliantów zachodnich. W odpowiedzi na wschodzie proklamowano Niemiecką Republikę Demokratyczną w październiku tego samego roku. Granica między państwami, nazywana granicą wewnątrzniemiecką, została od strony NRD silnie ufortyfikowana a obywatelom tego państwa groziła śmierć w przypadku próby przekroczenia lub więzienie po złapaniu na próbie. 

Mimo to, szybki rozwój gospodarczy RFN zachęcał obywateli NRD do ucieczek. Stosunkowo łatwe było to w Berlinie, gdzie aż do 1961 r. nie istniały znaczące bariery uniemożliwiające realizację takiego planu. W tym czasie uciekło ze Wschodnich Niemiec na zachód aż 2,5 mln obywateli. Dlatego w sierpniu owego roku zdecydowano się na budowę przecinającego miasto muru, a w zasadzie systemu murów, który stał się fizycznym symbolem politycznego podziału Europy.

W czerwcu 1987 r. przywódca świata zachodnich krajów kapitalistycznych, prezydent USA Ronald Reagan, przyleciał z wizytą do Berlina Zachodniego. Podczas przemówienia do tłumu mieszkańców miasta zgromadzonych pod Bramą Brandenburską powiedział między innymi (czyniąc adresatem swych słów Michaiła Gorbaczowa):

Panie sekretarzu generalny, jeśli chce pan pokoju, rozwoju Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, liberalizacji... Niech pan tu przyjedzie, otworzy tę Bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!

Michaił Gorbaczow był przywódcą ZSRR od 1985 r. Przemówienie Reagana powszechnie odebrano jako wezwanie do czynów po uprzednich deklaracjach Kremla chęci normalizacji stosunków. 

W 1987 r. brak było powszechnej wiary w urzeczywistnienie wezwania Reagana. Rozpad gospodarczy i polityczny podstaw sowieckiej dominacji był jednak silniejszy niż się zdawało. Już dwa lata później, w listopadzie 1989 r. obalono Mur Berliński. W październiku 1990 r. doszło zaś do pełnego zjednoczenia podzielonych Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu