Państwowa firma walczy o NFI Victoria

Garwolińska Anna
opublikowano: 03-02-1999, 00:00

Państwowa firma walczy o NFI Victoria

Coraz ostrzejsza walka toczy się o, najmniejszy pod względem aktywów, NFI Victoria. Swoje udziały podwoiło PP FS-Holding Korporacja Finansowo-Przemysłowa z Lublina, które posiada już ponad 10 proc. akcji funduszu.

Zdaniem Piotra Kwaśniewskiego, prezesa Lubelskiego Towarzystwa Kapitałowego, spółki zależnej od FS-Holding, inwestycja w Victorię nie jest inwestycją mającą na celu pozostanie pasywnym inwestorem.

Przejęcie zarządzania NFI Victoria nie jest jednak zbyt proste. Inwestując w akcje funduszu, pozycji obecnej firmy zarządzającej bronią jej akcjonariusze Kleinwort Benson i BRE, razem posiadając ponad 10 proc. akcji. Funduszem zainteresowani są również posiadający powyżej 5 proc. kapitału grupa PZU, NFI Fortuna, CSFB.

Lubelski FS-Holdng Korporacja Finansowo-Przemysłowa jest przedsiębiorstwem państwowym powstałym po przekształconej fabryce samochodów. Kilka lat temu inwestorzy koreańscy, Fabryka Samochodów z Lublina, która aportem wniosła do spółki majątek, i jej wierzyciele założyli spółkę joint venture. Kapitał na inwestycje pochodzi z odkupionego przez Koreańczyków majątku obrotowego. Zarządza nim Lubelskie Towarzystwo Kapitałowe. FS-Holding sam nie prowadzi działalności produkcyjnej. W jego skład wchodzi m.in. Lubelskie towarzystwo Handlowe zajmujące się handlem ze Wschodem, Lubelskie Towarzystwo Ziemskie inwestujące w nieruchomości i działalność developerską.

Anna Garwolińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Garwolińska Anna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Państwowa firma walczy o NFI Victoria