Papier i tektura na TAROPAK-u 2006

DR
opublikowano: 13-09-2006, 00:00

Zużycie papierów do celów opakowaniowych systematycznie w Polsce rośnie, średnio w tempie ok. 10% rocznie. Największą pozycję w tej grupie papierów stanowią papiery do produkcji tektury falistej. Jest ona głównym surowcem do produkcji opakowań zbiorczych i transportowych, a w ostatnich latach również jednostkowych (mikrofala).

W 2005 roku zużyto 1056,2 tys. ton papierów do produkcji tektury falistej w tym kraftlinerów 34,9 tys. ton, testlinerów 598,2 tys. ton i flutingów 423,1 tys. ton. W tym samym czasie wyprodukowano 938,5 tys. ton papierów do produkcji tektury falistej, w tym kraftlinera 382,3 tys. ton, testlinera 235,8 tys. ton i flutingu 320,4 tys. ton.

W Polsce do produkcji tektury falistej używa się głównie papierów wyprodukowanych z udziałem makulatury, a więc testlinerów i flutingów makulaturowych. Udział kraftlinerów i flutingów półchemicznych w produkcji papieru i tektury falistej jest bardzo niski. Występuje jednak duży deficyt papierów makulaturowych zarówno na warstwy płaskie jak i pofalowane tektury falistej. W przypadku testlinera import wzrósł o 8,8%, a eksport jest praktycznie pomijalnie mały. W przypadku flutingu import wzrósł o 21,7%, a eksport o 17,6%.

Branża w dobrej formie

W 2005 roku wyprodukowano w Polsce 1020 tys. ton tektury falistej, a zużyto 1029,4 tys. ton. Z tej tektury wyprodukowano przeszło 900 tys. ton opakowań. Głównymi odbiorcami opakowań z tektury falistej w Polsce są: przemysł spożywczy, przemysł rolny i produkcja świeżej żywności, producenci napojów, przemysł wyrobów z drewna i meblarski, przemysł papierniczy i poligraficzny, przemysł chemiczny, przemysł szklarski i ceramiczny, przemysł elektroniczny (audio-video i sprzęt komputerowy).

Porównując produkcję tektury falistej w ciągu roku na 1 mieszkańca można stwierdzić, że w krajach Europy Zachodniej i Środkowej produkuje się średnio ok. 40 kg. W Polsce produkujemy 27 kg/osobę/rok, natomiast najwięcej tektury falistej w Europie produkuje się: we Włoszech (64 kg), w Belgii (54 kg), w Hiszpanii (57 kg), w Austrii (52 kg), w Danii i Niemczech (49 kg), we Francji (48 kg). Najmniej w Rumunii (8 kg), w Turcji (16 kg), w Słowacji (17,0 kg), na Węgrzech i w Portugalii (22 kg).

Rozwój polskiej gospodarki planowany na najbliższe lata będzie powodował znaczny wzrost zapotrzebowania na opakowania, w tym opakowania z papieru i tektury. Istnieje więc szansa na osiągnięcie średnich europejskich wskaźników produkcji i zużycia tektury falistej i opakowań z tektury.

Zalety papierowych opakowań

Z marketingowego punktu widzenia, opakowania z tektury i papieru są bardzo pożądane, gdyż ich wygląd oraz konstrukcję można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Ponadto mogą one być wykorzystywane jako element prezentacyjny dla danego towaru np. często spotykane w naszych sklepach displeje eksponujące i reklamujące produkty.

Opakowania z tektury i papieru nie tylko zabezpieczają produkty przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem, ale są również bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Agencja do Spraw Żywności w Kanadzie postrzega je jako środek ograniczający rozprzestrzenianie się epidemii ptasiej grypy. W razie potrzeby zainfekowane opakowania jest stosunkowo łatwo zniszczyć bez niebezpieczeństwa ponownego zakażenia. Można je spalić odzyskując przy tym energię zawartą w materiale.

Dodatkowym ich atutem jest to, że opakowania z tektury i papieru produkowane są z biorozkładalnych, ogólnie dostępnych surowców roślinnych. Dzięki możliwości odzyskiwania  i ponownego wykorzystywania włókien do produkcji tektury i papieru jest to prawdopodobnie produkt ekologiczny nadchodzącego wieku.

Z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, niezwykle ważną zaletą stosowania takich opakowań jest również stale wzrastający poziom odzysku, przez co ilość odpadów odprowadzanych na składowiska maleje. Należy zaznaczyć, że ze względu na wysoką wartość zużytych opakowań z tektury i papieru jako surowca wtórnego dla przemysłu papierniczego, nie powinny być one utożsamiane z odpadami.

Stowarzyszenie Papierników Polskich, czasopismo „LOGISTYKA”, ARW Image PR wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zapraszają w dniu 18 września 2006 roku na konferencję „Rynek opakowań z tektury falistej — rozwój i perspektywa” w Pawilonie 15, w sali 402 na terenie MTP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu