Papier – naturalny nośnik informacji i myśli

Materiał partnera dodatku
opublikowano: 24-11-2014, 09:38

Papier stanowi produkt masowego użytku. Dzięki możliwości modyfikowania jego właściwości, znajduje on szerokie zastosowanie jako papiery higieniczne, opakowaniowe czy papiery graficzne. Rozwój gospodarki, wzrost siły nabywczej ludności, wzrost tempa eksportu, zmiany przyzwyczajeń nabywców, wywołane zarówno rozwojem techniki i technologii jak i zmianą upodobań, wpływają stymulująco na rozwój rynku papierniczego i wytyczają kierunki rozwoju produkcji.

Obserwujemy systematyczny wzrost zużycia papieru i tektury w Polsce. W 2013 roku wynosiło ono 116,1 kg/mieszkańca. W porównaniu z 2012 r. zużycie zwiększyło się aż o 7,6% (107,9 kg/ mieszkańca). Na wzrost zużycia wpłynął wzrost produkcji papieru i tektury o 7,4%. Zanotowano także wzrost importu papieru i tektury, wyrobów z papieru i tektury oraz papieru zadrukowanego o 4,7% i wzrost eksportu o 4,2%. Analizując strukturę produkcji papieru i tektury w Polsce najwięcej wyprodukowano papierów opakowaniowych, aż 57,0% i papierów do celów graficznych – 21,0%. Te rodzaje papierów są głównym asortymentem eksportowym Polski. Wzrost zapotrzebowania na papiery opakowaniowe wynika przede wszystkim ze zmiany ich roli w przeciągu ostatnich 10-15 lat. Obecnie większość dóbr konsumpcyjnych pakowana jest w ładne, kolorowe opakowania przyciągające uwagę klienta, eksponujące markę i jednocześnie w odpowiedni sposób zabezpieczające produkt. Ponadto są one wytwarzane z odnawialnych (naturalnych) surowców włóknistych jak drewno lub makulatura, co sprawia, że są przyjazne środowisku. W ostatnich latach miały miejsce inwestycje w nowe instalacje do produkcji papieru, w efekcie których zwiększyła się produkcja papierów wytwarzanych w 100% z makulatury. Maszyny, które powstały zaliczają się do jednych z najnowocześniejszych na świecie i mogą wytwarzać około 420–455 tys. ton papieru rocznie. Polski przemysł papierniczy, wprowadzając nowe, innowacyjne rozwiązania przyczynia się do wypełniania przez Polskę nałożonych przez UE obowiązków w zakresie osiągania odpowiednich wskaźników recyklingu. Znaczącym recyklerem w tym względzie jest International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., zużywając rocznie ok. 140 tys. ton makulatury do produkcji papieru gazetowego z włókien pochodzących w 100% z recyklingu.

Interesującym rozwiązaniem oferowanym przez tego samego producenta na polskim rynku są produkowane w Kwidzynie tektury powlekane Arktika lub Alaska Plus zapewniające odpowiednią jakość druku, znaczną wytrzymałość mechaniczną i powtarzalną jakość w kolejnych przebiegach zadruku. Wspomniana tektura Alaska Plus stanowi alternatywę dla klientów poszukujących lżejszego i zrównoważonego pod względem środowiskowym produktu. Produkcja tej tektury jest możliwa dzięki zrealizowanej w 2014 r. inwestycji polegającej na przebudowie maszyny papierniczej w Kwidzynie. We współczesnej Polsce papiery do celów graficznych stanowią drugą pod względem wielkości produkcji oraz zużycia grupę wyrobów przemysłu papierniczego. Wśród papierów graficznych produkowanych w Polsce wyróżniamy papiery gazetowe oraz papiery bezdrzewne niepowlekane. Z uwagi na zmniejszający się nakład drukowanych gazet jak i ulotek reklamowych krajowa produkcja papieru gazetowego utrzymuje się na zbliżonym poziomie od kilku lat.

W przeciwieństwie do papierów gazetowych niepowlekane papiery graficzne w tym do kopiowania, których udział w całkowitej produkcji papierów graficznych kształtuje się na poziomie 83,7%, stanowią prężną i rozwijającą się grupę. Należy zaznaczyć, że papier jest silnie zakorzeniony w naszej kulturze i wiele osób chętniej korzysta z tradycyjnej książki czy też przeczyta tradycyjną gazetę. Ponadto nadal obserwuje się, że firmy oraz urzędy uważają papier za najlepszy materiał do wykorzystania, jak i drukowania oraz archiwizacji dokumentów. Poza tym klienci zaczynają traktować napisany list lub odręczny rysunek, jako towar luksusowy. Od kilku lat największym producentem papierów do kopiowania w Polsce jest International Paper Kwidzyn. Firma ta posiada certyfikaty FSC oraz EU Eco – Label, które stanowią gwarancje dla klientów, iż papier został wytworzony z poszanowaniem zrównoważonej gospodarki leśnej, jak i z utrzymaniem najwyższych norm środowiskowych.

Katarzyna Godlewska

Stowarzyszenie Papierników Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera dodatku

Polecane