Papierosy jadą za granicę

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca, a jednocześnie wspiera budżet i gospodarkę.

Z raportu „Wpływ produkcji wyrobów tytoniowych na polską gospodarkę”, przygotowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) na zlecenie koncernu tytoniowego JTI, wynika, że mimo spadków krajowej konsumpcji i mniejszego areału upraw produkcja papierosów w kraju rośnie, podobnie jak wpływy budżetowe z akcyzy i innych podatków.

— Wartość eksportu wyrobów tytoniowych w 2016 r. sięgnęła 8,77 mld zł. Już trzy na cztery papierosy, które wyprodukowano w Polsce, trafiają za granicę. Dochody budżetowe — akcyza, VAT, a także CIT płacony przez firmy oraz PIT — sięgają 24,4 mld zł. To 8,9 proc. dochodów państwa. Dużym problemem dla branży jest jednak szara strefa, według konserwatywnych szacunków odpowiadająca za 16 proc. konsumpcji, a także nowe regulacje — mówi Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane