Papiery będą drożeć

Tomasz Zdyb
29-11-2004, 00:00

Miniony tydzień przyniósł umocnienie cen obligacji. O dobrych nastrojach świadczy fakt, że w oczekiwaniu na decyzję RPP rentowności spadły. Sama decyzja nie wywołała reakcji. Warto zwrócić uwagę, że krzywa kontraktów FRA (na przyszłą stopę procentową) nachyliła się i kontrakt rozpoczynający się za 9 miesięcy znalazł się w piątek 20 pkt baz. poniżej WIBORU 3M. Rynek nabiera przekonania, że w ciągu 9 miesięcy może dojść do redukcji stóp.

W poniedziałek resort finansów (MF) ogłosi ofertę dwuletnich OK1206 na przetarg środowy. Według prognozy Pekao, wyniesie ona 2 mld zł, a więc w dolnej granicy przedziału zapowiedzianego przez MF. Może to pozytywnie wpłynąć na dwulatki — potwierdzi, że oferta papierów z krótkiego końca jest zmniejszana. We wtorek NBP opublikuje projekcję inflacji. Sam fakt, że zostanie ona obniżona, jest już rynkom znany. Nie można jednak wykluczyć, że krótki koniec krzywej pozytywnie zareaguje na publikację. Do końca roku rynek powinien pozostawać mocny. O ile nie mam silnego przekonania co do dalszych większych spadków rentowności papierów z długiego końca krzywej, to sądzę, że krótki oraz środek powinny się jeszcze umocnić około 20 pkt baz. Przyczyni się do tego oczekiwanie redukcji stóp procentowych w przyszłym roku oraz brak większych zagrożeń dla rynku obligacji.

Tekst wyraża osobiste poglądy autora

Tomasz Zdyb, analityk Pekao SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Zdyb

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Papiery będą drożeć