Papiery dłużne zamiast kredytu

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

By pozyskać fundusze na inwestycje lub szybszą spłatę zobowiązań, niektóre samorządy decydują się na emisję obligacji. Ostatnio zrobił to Płock.

W listopadzie zarząd GPW dopuścił do obrotu giełdowego na rynku Catalyst obligacje na okaziciela wyemitowane przez Płock. Pozyskane z nich pieniądze miasto przeznaczy na restrukturyzację długu. To nie pierwsze takie posuniecie tamtejszych samorządowców.

— Od 2000 roku Płock po raz piąty emituje obligacje, które zostały przeznaczone na program usprawnienia ruchu komunikacyjnego, realizację inwestycji, sfinansowanie planowanego deficytu budżetu oraz restrukturyzację i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz pożyczek i kredytów — wylicza Wojciech Ostrowski, skarbnik Płocka.

Obligacje są o tyle korzystne dla samorządów, że choć przygotowanie do ich emisji jest dość pracochłonne, to nie wymagają organizowania trwających miesiącami przetargów na najlepszą ofertę kredytową ani dużych zabezpieczeń finansowych, jak to bywa w przypadku kredytów. Choć w obu przypadkach koszt finansowania zależy od wielu czynników, m.in. wielkości miasta, to Catalyst pomaga mniejszym gminom wypromować obligacje. Giełda daje możliwość pokazania szerszemu audytorium atutów miejscowości: atrakcji turystycznych, unikatowej przyrody czy spektakularnych inwestycji. Obligacje pozwalają więc często szybciej pozyskać pieniądze, a także wykorzystywać je bardziej elastycznie.

— Wymierną korzyścią notowania obligacji na Catalyst jest, oprócz efektu marketingowego, efekt tańszego finansowania. Bank, który organizuje emisję, może zaoferować finansowanie na lepszych warunkach. Emisja obligacji daje samorządom również dużą swobodę przeznaczania pieniędzy na różne cele — tłumaczy Anna Słupczyńska, główny specjalista z zespołu komunikacji prasowej GPW.

Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek informowania o przeznaczeniu pozyskiwanych z obligacji pieniędzy. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą je wykorzystać m.in. na inwestycje związane z realizacją ustawowych celów samorządu, jak budowa dróg, infrastruktury i budynków użyteczności publicznej. Pieniądze pozyskane z emisji obligacji mogą również stanowić wkład własny w przypadku inwestycji finansowanych z funduszy unijnych albo posłużyć do finansowania planowanego deficytu budżetowanego oraz spłaty innych zobowiązań.

— Przedstawiciele giełdy uczestniczą w wielu wydarzeniach organizowanych dla samorządów, gdzie przybliżają tematykę rynku długu i oswajają jednostki samorządu terytorialnego z wciąż nową dla nich formąfinansowania. Prowadzimy także indywidualne spotkania z przedstawicielami samorządów, na których prezentujemy możliwości pozyskania finansowania poprzez giełdę. Rynek długu w Polsce wciąż się rozwija, tym samym rośnie wiedza o korzyściach wynikających z emisji papierów dłużnych — mówi Anna Słupczyńska.

Najwięcej emitentów obligacji komunalnych Catalyst odnotował w 2014 r. — dwudziestu. W 2017 r. w 65 seriach notowane są obligacje 17 samorządów, czyli 0,6 proc. wszystkich, które mogłyby w ten sposób pozyskiwać fundusze. Łączna wartość tych papierów to 3,31 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane