Papież Franciszek zarządzuł autoaudyt w Watykanie

opublikowano: 03-12-2015, 22:00

Afera „Vatileaks” skłoniła papieża do przeprowadzenia audytu finansowego, który ma pomóc rozprawić się z korupcją

Afera „Vatileaks” skłoniła papieża do przeprowadzenia audytu finansowego, który ma pomóc rozprawić się z korupcją oraz — jak powiedział Franciszek — „tym wszystkim, co nie działa w Watykanie, tak jak powinno”.

Tuż po powrocie z pielgrzymki w Afryce papież odniósł się do zarzutów o korupcję i rozrzutność urzędników Stolicy Apostolskiej i zlecił swoim instytucjom finansowym prześwietlenie majątku oraz wydatków Państwa Kościelnego. W Watykanie były już wcześniej przeprowadzane audyty przez firmy zewnętrzne, m.in. przez Ernst & Young dwa lata temu.

Tym razem za audyt odpowiedzialny będzie specjalnie powołany organ w Watykanie, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele sekretariatu stanu i banku watykańskiego.

Pomysłodawcą utworzenia grupy specjalnej jest kardynał George Pell, prefekt sekretariatu ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Zgodnie z wytyczną papieża nowa komórka Watykanu ma przede wszystkim doprowadzić do cięć w wydatkach oraz wykazać, ile zasobów Watykan można dodatkowo wygospodarować na realizację „wielu dobrych dzieł kościoła, zwłaszcza na wsparcie ubogich i potrzebujących”.

W związku z ostatnim skandalem wokół publikacji dwóch książek na podstawie poufnych dokumentów dotyczących finansów jednego z najmniejszych państw świata zarzuty usłyszało już 5 osób. Trwają ich procesy sądowe. Są oskarżeni o ujawnienie poufnych dokumentów. Jedną z osób opisanych w sensacyjnych książkach był kardynał George Pell.

Autorzy publikacji zarzucili mu rozrzutność. Stolica Apostolska zdementowała informacje na temat ogromnych wydatków pełniącego funkcję od 2014 r. watykańskiego szefa ds. gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu