Papież poświęci obraz Patronki Wołynia

opublikowano: 07-07-2016, 13:22

Jak dowiedział się Puls Historii, Ojciec Święty Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 31 lipca 2016 r. poświęci zrekonstruowany przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej – Patronki Wołynia. Obraz trafi do Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce, w której Fundacja od trzech lat prowadzi prace konserwatorskie.

Erygowanie Sanktuarium Maryjnego w Kolegiacie w Ołyce zapowiedział ordynariusz łucki ks. bp. Witalij Skomarowski podczas konferencji prasowej 8 kwietnia 2016 r. Tego samego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazała biskupowi zrekonstruowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, ozdobiony wykonaną ze złoconego srebra sukienką. 

Przekazanie obrazu Patronki Wołynia, Warszawa 8 kwietnia 2016 r.
Przekazanie obrazu Patronki Wołynia, Warszawa 8 kwietnia 2016 r.
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

To wielkie wydarzenie nie tylko dla wiernych naszej diecezji, ale także dla wszystkich osób związanych historycznie z Wołyniem – powiedział bp Witalij Skomarowski – to symboliczne, że to właśnie Krakowie, w mieście Świętego Jana Pawła II, który odnowił diecezję łucką po upadku Związku Radzieckiego, poświęcony zostanie obraz Matki Bożej, który przywiezie młodzież polska i ukraińska z naszej diecezji. To bardzo symboliczne wydarzenie, pokazujące łączność pomiędzy naszymi krajami.

Obraz zostanie poświęcony podczas Mszy Świętej na zakończenie Światowych Dni Młodzieży 31 lipca 2016 r. o godz. 10.00 na terenie Campus Misericordiae wBrzegach. Oryginalny Obraz Matki Boskiej został przywieziony z Palestyny w XVII wieku przez Mikołaja Radziwiłła i do 1939 r. znajdował się na zamku w Ołyce. Wykonana w XVII wieku kopia była obiektem kultu w sanktuarium w Kazimierce. Obraz kazimierzecki zaginął podczas II wojny światowej. Nie są także znane losy obrazu znajdującego się na zamku ołyckim. 

Kolegiata Świętej Trójcy ufundowana została przez Stanisława Albrechta Radziwiłła i wybudowana w 1 połowie XVII wieku. Jest to unikalny zabytek najwyższej klasy europejskiej z bezcennym wyposażeniem wnętrza w ołtarze i nagrobki rodziny Radziwiłłów. Świątynia uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Po zakończeniu II wojny światowej parafia ołycka została rozwiązana i rozpoczęła się systematyczna dewastacja świątyni, zamienionej na stajnię dla miejscowego kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie przekazały kościół wspólnocie wiernych i znów jest on miejscem kultu religijnego. 

Prace konserwatorskie w Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce prowadzimy już od 2013 r. Pragniemy przywrócić dawną świetność temu kościołowi, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Wołynia – mówi dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.-  Cieszę się bardzo, że Kolegiata będzie miejscem żywym, że będzie przyciągała nie tylko turystów, ale także pielgrzymów. 

Starania Fundacji uratowały bryłę kościoła przed zawalenie: zlikwidowano pęknięcia konstrukcyjne, zszyto ściany i sklepienie, stworzono system odprowadzania wód, a także odbudowano rozebrane w czasach sowieckich obejście łączące niegdyś dwie zakrystie. Rozpoczęto także rekonstrukcję tynków i sztukaterii. W najbliższych latach planowane jest zakończenie prac przy dachu i ścianach i rozpoczęcie prac konserwatorskich przy elementach wyposażenia. Ciągle są gromadzone środki na ten cel. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie internetowej http://www.dziedzictwo.org/Olyka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane