Papież: Rozszerzenie ważnym etapem historii Europy

02-05-2004, 21:34

Jan Paweł II w niedzielę całe przemówienie poświęcił rozszerzeniu Unii Europejskiej, poprzedzające południową modlitwę do Królowej Niebios. Papież nazwał rozszerzenie "ważnym etapem historii Europy", a na zakończenie spotkania zwrócił się także po polsku do wiernych, zebranych w Warszawie na Polach Wilanowskich. Papież serdecznie pozdrowił mieszkańców krajów, "które w tych dniach przyjęte zostały do Unii Europejskiej".

"W dniu wczorajszym, dzięki przemianom zapoczątkowanym w Polsce, Unia Europejska powiększyła się o dziesięć nowych państw, które chcą ściślej ze sobą współpracować na terenie Europy i całego świata. To wydarzenie objęte jest modlitwą, która trwa na warszawskich Polach Wilanowskich, na terenie wznoszonej świątyni Opatrzności Bożej. Modli się Episkopat Polski, przedstawiciele episkopatów Europy" - powiedział Jan Paweł II

"Razem z wami zawierzam Opatrzności Bożej, mądrej, sprawiedliwej, miłosiernej, przyszłość Europy. Niech wzrasta na fundamencie miłości Chrystusa" - dodał Ojciec święty.

W przemówieniu przed wspólną modlitwą Jan Paweł II podkreślił, że mieszkańcy nowych państw członkowskich Unii Europejskiej "z racji swojej kultury i tradycji byli i czuli" swoją przynależność do Europy. Przypomniał też, że "historia kształtowania się narodów europejskich postępuje naprzód równolegle do dzieła ewangelizacji".

Papież zwrócił również uwagę, że "pomimo kryzysów duchowych, które naznaczyły życie kontynentu aż do naszych dni, jego tożsamość jest niezrozumiała bez chrześcijaństwa".

"Jedność narodów europejskich, jeśli ma być trwała, nie może być tylko jednością gospodarczą i polityczną. Jak przypomniałem to podczas mojej pielgrzymki do Composteli w listopadzie 1982 roku, Europa pozostaje nadal zjednoczona duchem, ponieważ nawiązuje do

wspólnych wartości ludzkich i chrześcijańskich" - powiedział papież. Dodał, że tylko Ewangelia "może zapewnić Europie rozwój odpowiedni do jej tożsamości, w wolności, solidarności, sprawiedliwości i w pokoju".

Papież podkreślił, że "tylko Europa, która nie usuwa, ale odkrywa na nowo swoje chrześcijańskie korzenie, będzie mogła sprostać wielkim wyzwaniom trzeciego tysiąclecia: pokoju, dialogu kultur i religii oraz ochrony stworzenia". Zaznaczył, że "wszyscy wierzący

w Chrystusa na Zachodzie i na Wschodzie Europy, dzięki otwartej i szczerej współpracy ekumenicznej są powołani, aby wnieść wkład w realizację tego ważnego zadania".

Papież podkreślił także, mówiąc do pielgrzymów w języku włoskim, znaczenie udzielenia święceń kapłańskich 26 duchownym. Wśród nowowyświęconych przez papieża kapłanów znalazł się także polski ksiądz Piotr Jagiełło z Lublina.

Jan Paweł II w homilii wygłoszonej podczas mszy św. połączonej z udzieleniem święceń kapłańskich powiedział, zwracając się do neoprezbiterów, że "zostają kapłanami w czasach, kiedy nawet tutaj w Rzymie, występują silne tendencje kulturowe, które wydaje się, że chcą sprawić, by szczególnie młodzi ludzie i rodziny zapomniały o Bogu".

Anna Kowalewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Papież: Rozszerzenie ważnym etapem historii Europy