PARP daje firmom więcej czasu na projekty

opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Agencja wydłuża terminy konkursów i już realizowanych przedsięwzięć. Eksperci radzą firmom: nie czekajcie na ostatnią chwilę

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wdraża pakiet rozwiązań przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Obejmuje on m.in. możliwość wydłużania naborów dotacyjnych, a także wprowadzania zmian w projektach. W grę wchodzi też zawieranie aneksów do umów o dofinansowanie. Mogą one przewidywać np. wydłużenie okresu realizacji projektu, terminu składania wniosków o płatność lub zmiany spodziewanych efektów przedsięwzięcia.

FRONTEM DO MŚP:
FRONTEM DO MŚP:
Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP, podkreśla, że agencja stosuje się do rekomendacji MFiPR i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów.
Fot. Marek Wiśniewski

Celowana terapia

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, szefowa MFiPR, zastrzega jednak, że działania wskazane w rekomendacjach jej resortu nie są „lekarstwem aplikowanym wszystkim bez wyjątku”.

— To precyzyjnie celowana terapia, którą można zastosować po analizie każdego przypadku. Konieczne jest działanie siły wyższej, a za taką uznajemy pandemię koronawirusa — wyjaśnia minister funduszy.

PARP wydłużyła m.in. konkursy dla MŚP, które chcą wdrażać wyniki prac B+R. Trzy nabory z poddziałania 3.2.1 POIR („Badania na rynek”) ruszą pod koniec marca. Pierwotnie miały zakończyć się 23 kwietnia, termin został wydłużony do 12 maja. Łączny budżet wiosennej edycji programu wynosi 750 mln zł. Podobnie wygląda sytuacja z konkursami dotacyjnymi na ekspansję zagraniczną.

— Pandemia koronawirusa będzie miała wpływ na realizację znaczącej liczby wspomnianych projektów. W zasadzie wszystkie imprezy odbywające się w krajach zagrożonych koronawirusem są odwoływane i odkładane. Stosujemy się do rekomendacji MFiPR i wychodzimy naprzeciw beneficjentom. Jednocześnie uspokajamy ich, żeby nie obawiali się konsekwencji związanych z niespełnieniem wymaganych dotychczas wskaźników i rozwiązywania umów o dofinansowanie — podkreśla Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP.

Różne warianty

Wyjaśnia, że eksperci PARP będą we współpracy z beneficjentami wprowadzali zmiany do projektów, ewentualnie zawieszali ich realizację na jakiś czas i wydłużali prowadzone przedsięwzięcia.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jeżeli termin imprezy odsuwa się w czasie, przedsiębiorcy mogą podpisać aneks do umowy o dofinansowanie w momencie, gdy ten termin będzie już ustalony. Mogą też zdecydować się na udział w innym wydarzeniu lub nawet zmienić docelowy rynek ekspansji. Kolejny wariant: wnioskodawca, który zaliczył minimalną liczbę imprez z branżowego programu promocji, będzie mógł zrezygnować z innych spotkań, jeżeli nie widzi szans na ich realizację — wylicza Arkadiusz Dewódzki.

Nie wyklucza również wydłużenia konkursu dotacyjnego z działania 1.2 POPW („Internacjonalizacja MŚP”). Firmy mogą powalczyć w nim o wsparcie w dwóch rundach. Pierwsza zakończy się 4 maja, druga 7 września.

— Będziemy śledzić zainteresowanie przedsiębiorców tymi konkursami i reagować adekwatnie do sytuacji. W razie potrzeby firmy dostaną więcej czasu na składanie wniosków — zapowiada Arkadiusz Dewódzki.

Z takiej możliwości korzystają już przedsiębiorstwa otwarte na współpracę ze Skandynawami. PARP wydłużyła o półtora miesiąca konkursy w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Z podejmowaniem podobnych decyzji nie zwlekało też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dotyczą one naborów GameINN (dotacje z działania 1.2 POIR dla firm z branży gier wideo) i projektów aplikacyjnych (granty z poddziałania 4.1.4 POIR na badania przemysłowe i prace rozwojowe prowadzone wspólnie przez firmy i naukowców). Wnioski można składać odpowiednio do 17 i 27 kwietnia.

— Większość projektów, nad którymi od dłuższego czasu pracowali przedsiębiorcy, jest prawie na ukończeniu. Warto, aby przedstawiciele biznesu nie czekali z nimi na ostatnią chwilę. Instytucje prowadzące nabory szybko zareagowały na trudną sytuację. Ich eksperci w sposób zdalny oceniają przedsięwzięcia, a strumień pieniędzy unijnych sprawnie płynie do beneficjentów — podkreśla Bogusława Mazurek, dyrektor w Crido.

Radzi, aby wnioskodawcy wykorzystali dodatkowy czas, jaki dostali od instytucji, na przeorganizowanie zespołów, które pracują nad dokumentacją konkursową, a także zweryfikowali założenia projektów i uwzględnili w nich nowe ryzyko biznesowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane