PARP startuje z konkursami

opublikowano: 13-02-2015, 00:00

Pożyczka dla kobiet, duży bon i wsparcie na uzyskanie grantu — to najbliższe nabory organizowane przez rządową agencję.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła pierwszą część harmonogramu tegorocznych konkursów. Wnioskodawcy mają niewiele czasu na przygotowanie projektów — konkretne terminy i szczegóły naborów zostaną ogłoszone w marcu, a konkursowe zmagania ruszą w ciągu kilku następnych tygodni. Beneficjenci dostaną łącznie ponad 26 mln zł.

Dla pań i na innowacje

Pierwszy instrument to „Pożyczka dla kobiet”. Będzie ona udzielana dla pań na przedsięwzięcia, których celem jest uruchomienie biznesu przez podmiot nieprowadzący jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków — lub na projekty zakładające rozwój działalności gospodarczej. Konkurs zostanie ogłoszony i rozpoczęty w następnym miesiącu. PARP przeznaczyła na niego łącznie 20 mln zł.

Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym — czyli bez wyznaczonego terminu składania wniosków. To oznacza, że liczy się również kolejność zgłoszeń (konkurs będzie prowadzony do wyczerpania budżetu). Drugi program to „Wsparcie w ramach dużego bonu”. Ten instrument ma na celu zwiększenie współpracy między środowiskami biznesu i nauki.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje, które należy przeznaczyć na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego,technologii produkcji lub na znaczącym ulepszeniu dotychczasowych rozwiązań. Wykonania tego etapu powinni podjąć się przedstawiciele świata nauki.

Konkurs zostanie ogłoszony w marcu — nabór wniosków rozpocznie się jeszcze w tym samym miesiącu lub najpóźniej w kwietniu. Pula do podziału to 4,12 mln zł. O te pieniądze mogą ubiegać się mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną na terenie Polski. Każdy ma szanse na dofinansowanie w wysokości do 50 tys. zł. Grant może pokryć do 80 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych związanych z projektem.

Opłacą wniosek o grant

Kolejnym instrumentem jest „Wsparcie na uzyskanie grantu”. Chodzi o ułatwienie polskim przedsiębiorcom udziału w międzynarodowych programach innowacyjnych, w których barierą są wysokie koszty przygotowania projektowych wniosków.

„Wsparcie na uzyskanie grantu” likwiduje tę przeszkodę. Mikro-, małe i średnie firmy mogą otrzymać na przygotowanie i złożenie wniosku 75 tys. zł — jeśli są koordynatorami projektu — lub 35 tys. zł, jeśli pełnią w przedsięwzięciu funkcję partnera. Grant może pokryć nawet 100 proc. poniesionych kosztów. Ważny warunek: chodzi tylko o międzynarodowe programy innowacyjne, których realizacja rozpoczęła się w 2007 r. lub później.

Listę tych, które spełniają wymagania, można znaleźć na stronie internetowej PARP. Nabór do instrumentu będzie prowadzony w kwietniu i maju. Na przedsiębiorców czekają 2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu