PARP zapowiada kolejne usprawnienia

opublikowano: 24-05-2016, 22:00

Agencja wprowadziła uproszczenia m.in. w systemie naboru i oceny projektów. Kolejny krok to powołanie rzecznika beneficjentów.

Perspektywa finansowa 2007- -13 dała instytucjom rozdzielającym unijne fundusze mnóstwo nowych doświadczeń dotyczących m.in. zasad prowadzenia naborów i utrudnień, które zgłaszali przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wyciągnęła wnioski z dotychczasowych konkursów i na ich podstawie wprowadziła usprawnienia idące na rękę beneficjentom.

— Poprawiamy sposób działania agencji, np. system przyjmowania i oceny wniosków po to, żeby skutecznie wybierać projekty, które dają trwałe efekty dla gospodarki. Zależy nam też na tym, aby aplikowanie o fundusze unijne było przyjazne dla przedsiębiorców i by przychodziły do nas firmy z dobrymi, innowacyjnymi projektami — podkreśla Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Dlatego agencja wprowadziła zmiany w systemie wdrażania programów, które są odpowiedzią na już zidentyfikowane bariery. I tak kryteria wyboru projektów opracowane dla konkursów z programów operacyjnych Inteligentny Rozwój (POIR) i Polska Wschodnia (POPW) zostały uproszczone w stosunku do głównego programu wspierającego przedsiębiorców w latach 2017-13, czyli Innowacyjnej Gospodarki (POIG). Co się zmieniło?Kryteria formalne, według których teraz są oceniane projekty, zostały ujednolicone na poziomie agencji, a ich liczba się zmniejszyła. Konkretny przykład: porównajmy dwa działania z dofinansowaniem na projekty inwestycyjne — 4.1 i 4.4 POIG z poprzedniej perspektywy oraz 3.2.1 POIR z obecnej. We wspomnianych instrumentach z lat 2007-13 ocenianych było odpowiednio 37 i 39 czynników. W obecnym działaniu eksperci biorą pod uwagę tylko 18 wskaźników. W obecnie przyjętych kryteriach większy nacisk został położony na ocenę jakościową projektu i jego produktów oraz innowacyjność. Kolejna zmiana — zróżnicowano system oceny dla projektów ryzykownych oraz mniej ryzykownych. W związku z tym opracowane zostały dwa główne systemy oceny.

— W przypadku projektów o niższym poziomie ryzyka inwestycyjnego merytorycznie ocenia je dwóch niezależnych członków komisji. Jeśli chodzi o instrumenty wspierające projekty innowacyjne, o wyższym poziomie ryzyka, ocena należy do panelu ekspertów — tłumaczy prezes PARP. Panel przeprowadzany jest w ramach siedmiu instrumentównowej perspektywy. Wnioski ocenia grupa ekspertów branżowych, finansowych. Są oni dobierani indywidualnie w zależności od zakresu projektu.

— Ocena przeprowadzana przez ekspertów różnych specjalizacji pozwala lepiej poznać pomysły i modele biznesowe przedsiębiorców, którzy aplikują do nas o fundusze unijne. Specjaliści kompleksowo ocenią innowacyjność i potencjał rynkowy projektów. Spotkanie ekspertów z przedsiębiorcą daje możliwość zaprezentowania firmom planów i zespołu projektowego, a ekspertom — wyłonienie projektów opartych na innowacyjnym pomyśle — mówi Patrycja Klarecka. Następne ułatwienie — wnioski o dofinansowanie są składane za pośrednictwem generatora wniosków, który niweluje możliwość popełnienia wielu błędów przy sporządzaniu wniosku, np. większości nieprawidłowości rachunkowych. Mniejsza jest liczba załączników składanych na etapie składania wniosku, a obowiązek ich dołączania został przeniesiony na etap weryfikacji dokumentów przed podpisaniem umowy. To jeszcze nie koniec.

— Na potrzeby nowej perspektywy PARP zmieniła system naboru, oceny i kontroli projektów. Zamierzamy też powołać w swoich strukturach rzecznika beneficjenta, do którego przedsiębiorcy będą mogli kierować zastrzeżenia i wnioski dotyczące współpracy z agencją — dodaje prezes PARP. © Ⓟ

1.07 Tego dnia przez PARP ma zostać powołany rzecznik beneficjenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PARP zapowiada kolejne usprawnienia