Pary z jenem w centrum uwagi

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 03-01-2019, 11:10

Minorowe nastroje na rynku, jakie obserwujemy od początku 2019 roku nie powinny odwracać uwagi od ważnych danych makroekonomicznych, jakie poznamy pod koniec bieżącego tygodnia.

W przeddzień publikacji oficjalnego raportu z rynku pracy w USA, prywatna firma ADP przedstawi swój szacunek zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym w grudniu. Oczekuje się odczytu na poziomie 178 tys. wobec 179 tys. w listopadzie.  W obliczu obaw o światową gospodarkę, oczy inwestorów powinny być zwrócone w stronę indeksu ISM dla przemysłu USA za grudzień. Trzeba przyznać, że ostatnie odczyty tego wskaźnika pozostawały w rozbieżności z wyraźnie słabszymi odczytami indeksu PMI z innych krajów. Grudniowe wskazanie indeksu aktywności w amerykańskim przemyśle pokaże więc czy gospodarka USA będzie w stanie oprzeć się niepokojącym sygnałom widocznym w tym sektorze. Konsensus rynkowy zakłada, że grudniowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu będzie nieco słabszy i wyniesie 57,9 pkt. w porównaniu do 59,3 pkt. w listopadzie. 

Podwyższona awersja do ryzyka sprzyjała umocnieniu walucie amerykańskiej, która jest uznawana za jedną z bezpiecznych przystani w okresie zwiększonej niepewności na rynku. Jednakże królem parkietu walutowego okazał się jen. Na parach z nim związanych  w czasie sesji azjatyckiej miał miejsce tzw. flash crash, za którego przyczynę uznawana jest niższa płynność spowodowana brakiem handlu w Japonii, a także obniżenie przychodów przez Apple w związku z obawami o kondycję chińskiej gospodarki. W przeciągu dosłownie kliku minut para USD/JPY zanurkowała z okolic powyżej 108,00 do nieco poniżej 105 jenów za dolara, EUR/JPY testował okolice 119,90, natomiast AUD.JPY zniżkował do poziomów po raz ostatni widzianych w V.2009 roku. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

EUR/USD powrócił wczoraj do spadków, a skala osłabienia euro względem dolara doprowadziła ponownie kurs głównej pary w rejon dolnego ograniczenia ostatniego zakresu wahań i okrągłego poziomu 1,1300. W świetle utrzymującej się niepewności na rynkach oraz w obliczu pojawiających się oczekiwań na wyhamowanie skali podwyżek stóp procentowych w USA, na EUR/USD może utrzymywać się trend boczny. 

USD/PLN

USD/PLN na skutek silnej aprecjacji dolara wczoraj powrócił w okolice maksimów lokalnych z XI-XII.2018 r. Okolice oporu w rejonie 3,8120/30 zostały jak na razie wybronione, co dziś skutkuje lekkim odreagowaniem wczorajszych wzrostów. Najbliższe wsparcie wyznacza 50-okresowa średnia EMA w skali dziennej na poziomie 3,7660. Silnym wsparciem pozostaje rejon 3,7280, gdzie znajdują się lokalne dołki zbiegające się z 50% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 3,6195

GBP/USD

GBP tracił wczoraj silne na wartości względem dolara. Jednego dnia na GBP/USD zostały zanegowane mozolne wzrosty z ostatnich kilkunastu dni. Para znalazła się na poziomach po raz ostatni obserwowanych w IV.2017 ustanawiając minimum dzienne poniżej poziomu 1,2440. Dziś kurs odreagowuje wczorajsze spadki i celem tych wzrostów mogą okazać się zbiegające linie kijun i tenkan, które wyznaczają najbliższy opór na poziomie 1,2625. W skali dziennej para utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) oraz dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co w dalszym ciągu sprzyja stronie podażowej na GBP/USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu