Parytet BRE-BH wisi na włosku

Paweł Zielewski, Reuters
30-07-1999, 00:00

Parytet BRE-BH wisi na włosku

PZU już raz dało do zrozumienia, że jego niezadowolenie z ustalonego parytetu wymiany akcji BRE Banku i Banku Handlowego może przerodzić się w działanie na rzecz zablokowania fuzji obu instytucji. Wczoraj podobnym głosem przemówił minister skarbu.

Wczorajszy „Parkiet” opublikował rozmowę z Emilem Wąsaczem, ministrem skarbu. Minister twierdzi, a biuro prasowe MSP oficjalnie to potwierdziło, że resort skarbu nie jest zadowolony z ustalonego parytetu wymiany akcji BRE Banku i Banku Handlowego, poniewasz jest on niekorzystny dla Skarbu Państwa i drobnych akcjonariuszy Banku Handlowego. Banki proponują, by każdy akcjonariusz BRE otrzymał za akcję BRE Banku SA 2,6 akcji Handlowego. Analitycy uważają, że może dojść do ponownego ustalenia parytetu — tym razem korzystniejszego dla akcjonariuszy Banku Handlowego.

Zdaniem ministra, obecna wielkość parytetu obniża wartość pakietu należącego do Skarbu Państwa i PZU, czego efektem mogą być niższe wpływy z prywatyzacji PZU. A sukces tej ostatniej jest przecież jednym z priorytetów resortu.

Przy parytecie wymiany 1 akcja BRE za 2,6 akcji Handlowego, bank ten zostanie faktycznie przejęty przez Commerzbank, przy wskaźniku ceny do wartości księgowej P/BV 1,5, czyli znacznie taniej niż dotychczas prywatyzowane banki (np. w przypadku Pekao SA wskaźnik ten wynosił 2,2; w przypadku Banku Przemysłowo-Handlowego — 3,5; przy sprzedaży Banku Zachodniego — rekordowy — 3,8).

PZU otrzymało od ministerstwa skarbu ponad 22,2 mln obligacji zamiennych BH. Bank, w imieniu ubezpieczyciela, wystąpił do KNB o zgodę na nabycie akcji dających nie mniej niż 20 proc. i nie więcej niż 25 proc. liczby głosów na WZA Handlowego.

Analitycy są przekonani, że groźba zablokowania fuzji jest bardzo realna. Do przeprowadzenia połączenia BH potrzebuje zgody 75 proc. głosów na WZA. Tymczasem bezdyskusyjne popracie dla fuzji deklarują tylko inwestorzy stabilni.

— Parytet 2:1 byłby najrozsądniejszym, kompromisowym rozwiązaniem. Do przyjęcia zarówno przez akcjonariuszy obu banków, jak i PZU oraz same zarządy — twierdzi analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Parytet BRE-BH wisi na włosku