Czytasz dzięki

Parytet komisarzy ma być pół na pół

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) trwały w 28 państwach cztery dni, od 23 do 26 maja 2019 r.

Pośrednia układanka kadrowa w Brukseli/Strasburgu potrwa cały kwartał. Punktem przesilenia niewątpliwie będzie we wtorek 16 lipca w południe głosowanie PE nad kandydaturą Ursuli von der Leyen, zaproponowanej przez prezydentów/premierów na szczycie Rady Europejskiej na przewodniczącą Komisji Europejskiej (KE). Chadecka kandydatka z Niemiec w środę pertraktowała z grupami politycznymi PE. Potwierdziła, że jeżeli zostanie zatwierdzona, to pierwszym wiceprzewodniczącym KE pozostanie Frans Timmermans, który był kandydatem socjalistów na szefa. Również wiceprzewodniczącą zostałaby Margrethe Vestager, faworytka liberałów. Oboje zajęliby miejsca komisarzy z — odpowiednio — Holandii i Danii, mając poparcie premierów tych państw, chociaż reprezentujących inne opcje polityczne.

Ursula von der Leyen rozpoczęła w PE starania o
zatwierdzenie jej na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej

Ursula von der Leyen rozpoczęła w PE starania o zatwierdzenie jej na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Fot. Reuters-Forum

Jedna deklaracja Ursuli von der Leyen zabrzmiała sensacyjnie.

Otóż jeśli zostanie przewodniczącą KE, to poprosi prezydentów/premierów o zgłoszenie z każdego państwa nie jednego, lecz po dwoje kandydatów na komisarzy — kobiety i mężczyzny (nie dotyczy to tylko foteli obsadzanych z klucza funkcyjnego). Jej ambicją jest osiągnięcie w nowej KE parytetu płci nie 19:9, jak w ekipie Jean-Claude’a Junckera, lecz 14:14, a po brexicie 14:13. Taka koncepcja zwiększa możliwość manewru, ale i trudność ułożenia puzzli — unijne resorty będą obsadzane merytorycznie, regionalnie i płciowo. Zdecydowanie natomiast zmniejszy się decyzyjność rządów. Na przykład u nas najwyższy władca Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki będą musieli przyjąć do wiadomości, że zgłoszą parę kandydatów na polskiego komisarza, ale decyzyjną kropkę nad „i” postawi kto inny…

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy