Pater: W tym tygodniu głosowania nad waloryzacją nie będzie

opublikowano: 26-04-2004, 10:15

Reuters: Głosowanie nad jedną z kluczowych ustaw z planu Hausnera, zmieniającą sposób waloryzacji rent i emerytur, nie odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu w tym tygodniu, powiedział w poniedziałek wiceminister Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Pater.

"Na pewno głosowanie nie odbędzie się w tym tygodniu, w obecnej sytuacji politycznej nie byłoby szans na uzyskanie stosownej większości w Sejmie. Na razie analizujemy skutki poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu" - powiedział Reuterowi Pater.

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na 28-30 kwietnia posłowie mają głosować między innymi wnioski o samorozwiązanie Sejmu. W dalszym ciągu nie jest jasne czy prezydenckiemu kandydatowi na premiera Markowi Belce uda się utworzyć nowy rząd po zapowiedzianej na 2 maja dymisji Leszka Millera.

Projekt ustawy w wersji zaproponowanej przez rząd zakłada, że waloryzacja rent i emerytur będzie przeprowadzana po roku, w którym skumulowana stopa inflacji przekroczy pięć procent, jednak nie rzadziej niż co trzy lata. Anna Bańkowska, posłanka SdPL zaproponowała waloryzację nie rzadziej niż co dwa lata. Przyjęcie ustawy stanęło pod znakiem, gdy Platforma Obywatelska (PO) podczas drugiego czytania zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Ustawa miała pozwolić państwu na zmniejszenie potrzeb pożyczkowych w latach 2005-2006 o 4,8 miliarda złotych. Zdaniem wiceministra Patera trudno stwierdzić, kiedy mogłoby dojść do głosowania.

((Autor: Paweł Sobczak; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.sobczak.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pater: W tym tygodniu głosowania nad waloryzacją nie będzie