Patowa sytuacja Chin a popyt na miedź

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 20-12-2022, 11:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy tydzień na rynku miedzi rozpoczął się od mieszanych nastrojów inwestorów. Cena miedzi w USA oscyluje wciąż w okolicach 3,73-3,80 USD za funt, przy czym obecnie wycena porusza się przy poziomie 3,78 USD za funt.

Wsparciem dla notowań miedzi dzisiaj pozostaje słabość dolara. Niemniej, negatywnie na ceny działa niepewna sytuacja w Chinach. Państwo Środka poluzowało obostrzenia związane z pandemią i wycofało się z wyniszczającej polityki „zero tolerancji dla Covid-19”, jednak nie wiadomo, czy nie był to jedynie tymczasowy przebłysk entuzjazmu. Liczba zakażeń w Chinach bowiem zaczęła niepokojąco rosnąć – a wczoraj odnotowano 5 przypadków śmiertelnych powiązanych z Covid-19 w Chinach (po dwóch przypadkach śmiertelnych dzień wcześniej).

Tym samym, fala zakażeń uderza w aktywność lokalnych przedsiębiorstw – ponieważ coraz więcej pracowników pozostaje chorych w swoich domach. Wcześniej, gdy z kolei problemem były lockdowny, także uderzały one w aktywność przedsiębiorstw w Chinach.

Chiny to największy konsument miedzi na świecie, odpowiadający za ponad połowę globalnego popytu na miedź. Obecnie kraj ten znajduje się w patowej sytuacji, ponieważ zarówno surowa polityka związana z lockdownami, jak i łagodniejsze podejście, negatywnie przekładają się na lokalną gospodarkę.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane