Paulsen: rynek akcji wcale nie musi iść na południe

opublikowano: 24-10-2018, 14:17

Weteran Wall Street, legendarny inwestor Jim Paulsen, uważa, że rynek akcji wcale nie musi iść w dół.

Podkreślą, że wyceny walorów są co prawda wysokie, ale nie w stopniu abstrakcyjnym. Poza tym w ostatnich wyprzedażach nie było widać prawdziwego strachu.

Jim Paulsen
Zobacz więcej

Jim Paulsen youtube.com

Zawsze było to pod kontrolą i cała wyprzedaż miała relatywnie spokojny przebieg – powiedział strateg ds. Inwestycji w The Leuthold Group.

Nigdy nie będziemy mieli pełnego odejścia do papierów skarbowych, odejścia do dolara jako bezpiecznej przystani, złoto nie ma potencjału, VIX nie wzrósł tak wysoko, jak to było już wcześniej – wyjaśnia inwestor.

Choć początek wtorkowej sesji na Wall Street mógł sugerować panikę, przekładając się na mocną przecenę indeksów i akcji, ale potem rynki powróciły do gry. Dow Jones Industrial Average zakończył dzień jedynie około 126 pkt. spadkiem wobec sięgającej w szczytowym momencie przeceny rzędu 584,62 pkt.

Paulsen, który przewidywał większą korektę, powiedział, że nie jest jeszcze gotowy do zakupu.

Chciałbym zobaczyć pełną panikę, która jest dla mnie trochę lepszym punktem wejścia – stwierdził strateg, dodając, że „będziemy musieli ponownie zejść na dół i wstrząsnąć ludźmi jeszcze zanim zobaczymy to ostateczne dno".

Paulsen powiedział, że połączenie utrzymującej się presji na stopę procentową i wolniejszego wzrostu nadal stanowi wyzwanie dla rynku akcji. Widzi problem z 3,7-proc. stopą bezrobocia, przy rosnącym wzroście kosztów - zarówno kosztów pracy, jak i kosztów kapitałowych.

To będzie utrzymywać Fed w przekonaniu, że trzeba utrzymać proces zacieśniania polityki pieniężnej, a to będzie wywierać presję na rynek akcji - powiedział Paulsen.

Dodatkowo uważa, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze.

To już dzieje się na arenie międzynarodowej, tak jak w Chinach, i myślę, że dojdzie też do Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia inwestor.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy