Pawlak: Polacy mogą modernizować elektroenergetykę Kazachstanu

PAP
opublikowano: 02-10-2009, 11:55

Modernizacja elektrowni i zwiększenie efektywności wydobycia węgla - to w opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka możliwe obszary współpracy z Kazachstanem.

W Polsce, tak jak w Kazachstanie, większość prądu jest wytwarzana w elektrowniach węglowych; przy modernizacji tego sektora mogą być interesujące kontrakty dla polskich firm; możemy eksportować maszyny i technologie wydobycia - powiedział dziennikarzom w piątek w Astanie Pawlak.

Na transfer polskich technologii oraz know-how w dziedzinie energetyki liczy też minister przemysłu i handlu Kazachstanu Aset Isekieszew. "Prezydent Nursułtan Nazarbajew postawił za cel oszczędność energii" - powiedział Isekieszew podczas Forum Gospodarczego.

Pawlak spotkał się m.in. z premierem Kazachstanu Karimem Masimowem; otworzył Polsko-Kazachskie Forum Gospodarcze oraz obrady Polsko-Kazachskiej Komisji Międzyrządowej. Towarzyszyli mu m.in. wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak i wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski.

Pawlak, pytany o możliwości współpracy z Kazachstanem przy wydobyciu ropy i gazu, odparł: "odległość ma tu swoje prawa".

"Nawet jeżeli są nasze firmy, to gdyby miały dostęp do zasobów, pewnie będą ropę czy gaz sprzedawać w bliższym sąsiedztwie Kazachstanu, natomiast może to mieć znaczenie na przyszłość, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania tych zasobów także pod kątem importu do Polski" - powiedział Pawlak. Odnosząc się do możliwości importu surowca powiedział, że "są tu różne drogi, można sobie też wyobrażać inne (niż przez Rosję - PAP)".

"Nie należy jednak zapominać też o jednej prostej sprawie, skoro Kazachstan wchodzi w unię celną z Rosją i Białorusią, to trzeba brać pod uwagę, że interesy Kazachstanu są w dużej mierze zbieżne z rosyjskimi i to trzeba uwzględniać przy naszej polityce gospodarczej i relacjach z tym krajem" - powiedział Pawlak.

Z drugiej strony wicepremier podkreślał, że obowiązująca od stycznia 2010 roku unia celna Kazachstanu, Rosji i Białorusi, spowoduje, że "w wymiarze handlowym staniemy się sąsiadami". "To będzie niewątpliwie ułatwiało dostęp do rynku zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i dla kazachskich" - dodał.

Pawlak podkreślił, że jeśli chodzi o poszukiwania ropy, to obecna już jest na kazachskim rynku polska firma Petrolinvest.

Ponadto w protokole podpisanym po posiedzeniu międzyrządowej komisji wymieniono takie możliwe obszary współpracy, jak paliwa, transport i rolnictwo.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Kazachstanu Rapil Żoszybajew podkreślał podczas posiedzenia komisji, że jego kraj jest liderem wśród państw WNP, jeśli chodzi o prowadzenie polityki antykryzysowej. "Rezerwy państwa wynoszą 42,5 mld dolarów, refinansujemy kredyty hipoteczne i przewidujemy też, że inflacja nie przekroczy 9 proc." - podkreślił Żoszybajew. "Nasz kraj nie wstąpił w recesję, zachowujemy wzrost gospodarczy, który w pierwszym półroczu wyniósł 1 proc." - dodał. Podkreślił, że dobre stosunki z Polską to jeden z priorytetów polityki zagranicznej Kazachstanu w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Chcielibyśmy, żeby Polska była jednym z naszych przewodników w programie +Droga do Europy+" - zaznaczył. Zauważył, że wymiana handlowa obu krajów wzrosła 10-krotnie od początku stosunków gospodarczych, ale nie wykorzystuje to istniejącego potencjału. W 2008 roku obroty handlowe między Polską a Kazachstanem wyniosły 888 mln dolarów, a w pierwszej połowie tego roku 412 mln dolarów. Jego zdaniem czynnikiem hamującym jej rozwój jest brak bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Kazachstanem.

"Nasza firma LOT planuje podjęcie takich działań; ważne, żeby było to szybko" - zaznaczył Pawlak. Do problemów zaliczył konieczność uzyskiwania wiz.

W czasie Forum Gospodarczego umowę o współpracy podpisały Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Konfederacja Pracodawców Republiki Kazachstanu. Ponadto porozumienie podpisały Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz jej kazachski odpowiednik.

"Będą oni przyglądać się naszym rozwiązaniom instytucjonalnym m.in. w zakresie opracowywania raportów o małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w zakresie udzielania wsparcia funduszom gwarancyjnym i poręczeniowym. Będziemy też wspólnie organizować wzajemne wizyty przedsiębiorców z obu krajów" - powiedziała w Astanie PAP prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane