Pażur wchodzi na trzeci parkiet

Artur Sulejewski
24-11-1999, 00:00

Pażur wchodzi na trzeci parkiet

POCZEKAJ, A ZAROBISZ: Sądzę, że akcjonariusze o długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym nie zawiodą się na naszych akcjach — uważa Marek Buniewicz, wiceprezes Pażura. fot. Borys Skrzyński

Dzisiaj rynek wolny warszawskiej giełdy zostanie wzbogacony o 23 reprezentanta. Na trzecim parkiecie pojawią się akcje Pażura — warszawskiego dystrybutora papierosów.

Do obrotu giełdowego wprowadzonych zostanie łącznie 2 711 109 akcji spółki. Wśród nich znajduje się 874 209 akcji serii E, które były ogólnodostępne w publicznej ofercie. Na początku września emitent sprzedawał je po 6 zł za sztukę. Oferta nie cieszyła się specjalnie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Na wystawionych do sprzedaży 1,2 mln walorów nabywców znalazło nieco ponad 874 tys. Dużego popytu na akcje Pażura nie dało się zauważyć także wśród osób bliżej związanych ze spółką. W pierwszej transzy (przeznaczonej dla członków zarządu, rady nadzorczej oraz pracowników firmy) na 100 tys. udostępnionych papierów zlecenia zakupu opiewały jedynie na ponad 20 proc.

Równocześnie z akcjami udostępnionymi w ofercie na parkiecie pojawią się walory wcześniejszych emisji (serii B i D), dla których cena emisyjna była równa wartości nominalnej i wynosiła 1 zł.

— Ostatni debiut giełdowy (Pollena Ewa) nie nastraja optymistycznie. Tym niemniej nie przypuszczam, aby znaleźli się chętni do sprzedaży naszych akcji poniżej 6 zł. Jeśli już się na to zdecydują, to mnie w tej grupie nie będzie — powiedział Marek Buniewicz, wiceprezes Pażura.

Mniej pocieszające dla posiadaczy akcji Pażura stanowisko w sprawie możliwego kursu podczas pierwszego notowania zajmują specjaliści rynku kapitałowego.

— Nie przypuszczam, aby spółka znajdowała się w orbicie zainteresowań ze strony inwestorów instytucjonalnych. Gdyby te podmioty rzeczywiście chciały mieć w portfelach akcje Pażura, widać to by było po wynikach subskrypcji. Do tego dochodzi element ryzyka w postaci uprzywilejowanych cenowo akcji wcześniejszych emisji. Jestem przekonany, że debiut wypadnie poniżej ceny emisyjnej. Nie podejmuję się jednak określić, na jakim może to być poziomie — twierdzi analityk jednego z krajowych domów maklerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pażur wchodzi na trzeci parkiet