#PBdosłuchania: Odcinek 33. JAK ROZGRYŹĆ PIT?

opublikowano: 02-03-2018, 05:59
aktualizacja: 02-03-2018, 06:02

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych brzmi raczej jak klątwa niż coś interesującego. Przynajmniej dla osób, które zawodowo nie zajmują się buchalterią. I to jest dobre zadanie dla dziennikarza.

Podatek PIT nie powstał 26 at temu, jak niektórym mogłoby się wydawać, ale dużo wcześniej i to w kraju kojarzonym z liberalizmem gospodarczym, o czym opowie ambasador wolnego rynku, profesor Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Z naszym gościem porozmawiam również o społecznej roli podatkowego „łupienia bogatych” oraz czym i na jakim poziomie można  PIT zastąpić.

Nie ma jednoznacznie negatywnych zmian jeśli chodzi o podatkowe rozliczenie ubiegłego roku – przypomina Piotr Szulczewski, analityk bankier.pl i redaktor portalu pit.pl Wyjaśni on również jakie zmiany pozytywne nastąpiły, a także o czym powinni pamiętać artyści, których zasady rozliczenia zmieniły się w roku bieżącym.

Tak naprawdę to nie musimy rachować sami swojej deklaracji – mogą to za nas zrobić urzędnicy. O tym jak ich o to poprosić opowie Iwona Jackowska, dziennikarka Pulsu Biznesu.

Jak już deklaracja dotrze do fiskusa, to mogą być w niej znalezione błędy. Najczęstsze z nich wymieni Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów. Wyjaśni też co zrobić aby ich uniknąć i jak działać aby nie spotkała nas kara.

Na koniec – rozmowa o tym jednym procencie z naszych podatków, który wspiera organizacje pożytku publicznego. Złośliwi mówią, że stał się on funduszem wsparcia Narodowego Funduszu Zdrowia. Ignaczy Dudkiewicz z portalu ngo.pl opowie o problemach systemu wprowadzonego kilkanaście lat temu, które ja nazywam patologiami. Bowiem wielu z nas traktuje 1% jako wystarczające wytłumaczenie zwalniające z jakiejkolwiek dobroczynności.

To jest Puls Biznesu do słuchania, przed mikrofonem Marcin Dobrowolski, zapraszam na program.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Podatki / #PBdosłuchania: Odcinek 33. JAK ROZGRYŹĆ PIT?