PBG celuje w 6 mld zł w portfelu

Anna Pronińska
opublikowano: 17-11-2010, 00:00

To energetyka ma podbić przyszłoroczne wyniki PBG, ale na horyzoncie pojawiają się zlecenia na... stadiony.

To energetyka ma podbić przyszłoroczne wyniki PBG, ale na horyzoncie pojawiają się zlecenia na... stadiony.

Zarząd PBG, który w poniedziałek podał kwartalne wyniki, ma nadzieję, że w przyszłym roku skonsolidowany zysk netto spółki będzie wyższy niż tegoroczny, a ten ma oscylować wokół 220 mln zł czystego wyniku. Przyszłoroczna marża netto ma wynieść 8-10 proc. i tylko przychody mogą być niższe o 350 mln zł. Chyba że pojawią się zlecenia w energetyce. Takie jak np. budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole.

— Mogą to być zamówienia warte 300-500 mln zł. Jeśli energetyka wypali w 2011 r., to wówczas nasz przychód i wyniki będą wyższe. Ale mamy silnych rywali — przyznaje Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

Wątpliwości, dotyczące przyszłości PBG, mają też analitycy.

— W przypadku PBG widzimy głównie ryzyka, a nie potencjał. Wynika to m.in. z bardzo dużej konkurencji w budownictwie, praktycznie we wszystkich obszarach rozwoju PBG. Dostrzegamy ryzyko spadku marż, gdy skończą się duże kontrakty dla PGNiG, realizowane dzisiaj przez spółkę, a podpisane w 2008 r. — komentuje Maciej Stokłosa, analityk DI BRE.

Jednak w tym roku zarząd nie widzi zagrożenia realizacji prognoz: około 3 mld zł przychodów i 300 mln zł zysku operacyjnego. Po trzech kwartałach PBG miało 139,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 171,4 mln zł zysku operacyjnego przy 1,93 mld zł przychodów.

W portfelu zleceń PBG ma umowy na 5,1 mld zł.

— To nie jest nasze ostatnie słowo. W nowy rok chcemy wejść z portfelem opiewającym na 6 mld zł. Z naszym przyszłym partnerem, hiszpańskim OHL, uczestniczymy w prekwalifikacjach na zlecenia warte 4 mld zł — wylicza Jerzy Wiśniewski.

Zapewnia, że PBG w terminach odda budowane na EURO 2012 stadiony w Warszawie i Gdańsku.

— Pojawiła się też opcja budowy dwóch stadionów w kraju, gdzie będą rozgrywane mistrzostwa świata w piłce nożnej. Nie mogę ujawnić, gdzie to będzie. Zostaliśmy zaproszeni do prezentacji naszych doświadczeń i wzięcia udziału w negocjacjach. Wartość jednego stadionu może wynieść 1-1,5 mld zł — ujawnia prezes PBG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane