PBG zniknie z listy alertów

  • Emil Górecki
20-03-2014, 00:00

Nie będziemy spółką groszową — zapewnia zarząd bankruta, który zamierza wypuścić aż 700 mln nowych akcji.

Już za tydzień GPW przystąpi do weryfikacji spółek groszowych. To początek procesu eliminacji z obrotu giełdowego akcji wartych nominalnie mniej niż 1 zł. Pierwsza weryfikacja ustanawia próg 0,5 zł. Minimalna cena 1 zł będzie obowiązywała od końca września. Groszowe spółki automatycznie trafią na listę alertów, a jeśli pozostaną na niej przez sześć kwartałów, GPW będzie mogła zawiesić ich notowania.

Mimo że akcje PBG nigdy nie były tańsze niż 1 zł (wczoraj na zamknięciu 2,02 zł), spółka znajduje się na liście alertów z powodu upadłości. Nowe zasady sprawią, że za tydzień zostanie z niej wykreślona. Nie wiadomo jednak, czy nie wróci na nią, bo w ramach restrukturyzacji zamierza wyemitować aż 700,5 mln nowych akcji. Obecnie jej kapitał dzieli się na ponad 14 mln papierów.

— Z jednej strony na rynku prawdopodobnie pojawi się duży nawis podażowy akcji, z drugiej zmniejszy się zadłużenie PBG. To może sprawić, że kurs spadnie. Tak było w innych podobnych sytuacjach na giełdzie. Trudno jednak powiedzieć jak bardzo — mówi Adrian Kyrcz, analityk BZ WBK. Spółka czeka na zatwierdzenie ostatecznej listy wierzytelności i głosowanie układu. Jej zarząd liczy, że dojdzie do tego jeszcze w tym roku. Powrotu na listę alertów się nie obawia.

— PBG nie stanie się spółką groszową. Trzeba pamiętać, że emisja akcji doprowadzi do znaczącej redukcji zobowiązań, które tylko w niewielkiej części zamienione zostaną na akcje. Przede wszystkim zaś umożliwia kontynuację działalności — zapewnia Jacek Balcer, dyrektor komunikacji w grupie PBG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PBG zniknie z listy alertów