PBKM nadal zamierza przejmować

opublikowano: 06-09-2017, 22:00

Bank komórek macierzystych wybiera się na zakupy. Analizuje zakup spółek m.in. z Turcji, Włoch i Węgier.

Polskie banki nieśmiało inwestują za granicą. Wyjątkiem jest ten, który nie przechowuje pieniędzy, lecz komórki macierzyste, pochodzące z krwi pępowinowej.Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) do tej pory zainwestował w spółki w Turcji, Włoszech, Rumunii, Hiszpanii, a także na Łotwie i Węgrzech. Teraz znów wybiera się na zakupy.

— Analizujemy akwizycje. Może to być Turcja, Włochy albo Węgry, ale też inny kraj. Podtrzymujemy, że do przejęcia może dojść jeszcze w tym roku. Rozmawiamy też z firmami, które nie są bankami komórek macierzystych. Chodzi o spółki, które mogą wnieść kompetencje w zakresie terapii komórkowych — mówi Jakub Baran, prezes PBKM.

Prawie 90 proc. przychodów PBKM, które w pierwszej połowie tego roku sięgnęły 72,4 mln zł (wzrost o 12 proc.), pochodzi z przechowywania komórek, ale szybko rosną wpływy z prac nad terapiami opartymi na komórkach macierzystych. Pieniądze na ewentualną transakcję zostały już zebrane — w lipcu spółka przeprowadziła prywatną emisję obligacji, z której zebrała 10 mln zł. PBKM w tym roku przymierzał się już do „przejęcia mniejszościowego pakietu w podmiocie z branży, działającym na rynku europejskim".

W połowie czerwca spółka, która była celem inwestycji, odstąpiła od negocjacji. PBKM do niedawna był kontrolowany przez fundusz Enterprise Investors. Inwestor finansowy, który był obecny w spółce od 2009 r., pod koniec maja sprzedał 38,1 proc. akcji po 53,5 zł, inkasując 96,5 mln zł.

Obecnie za walory spółki na GPW płaci się 57,6 zł. Wliczając wcześniejszą sprzedaż akcji w ofercie publicznej i dywidendy, w ciągu ośmiu lat fundusz zarobił na inwestycji ośmiokrotność zainwestowanego kapitału. Teraz największym akcjonariuszem PBKM jest TFI Altus, które ma prawie 18 proc. Do prezesa Jakuba Barana należy 8 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane