PDA Zetkamy mocno tracą w pierwszym dniu notowań

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 12:13

Prawa do akcji (PDA) serii C spółki Fabryki Armatury Przemysłowej Zetkama zadebiutowały w piątek ceną 12,60 zł, o 10 proc. niższą od emisyjnej. Tuż przed południem kurs PDA spółki zniżkował o 8,6 proc. i wynosił 12,80 zł.

Prawa do akcji (PDA) serii C spółki Fabryki Armatury Przemysłowej Zetkama zadebiutowały w piątek ceną 12,60 zł, o 10 proc. niższą od emisyjnej. Tuż przed południem kurs PDA spółki zniżkował o 8,6 proc. i wynosił 12,80 zł.

    Do giełdowego obrotu trafiło 850.000 praw do akcji serii C Zetkamy.

    W publicznej ofercie sprzedano tylko 850.000 akcji nowej emisji serii C.  Wbrew wcześniejszym planom, które zakładały również sprzedaż 722.420 istniejących akcji serii A i 943.900 akcji serii B, należących do funduszu venture capital Central Europe Valves LLC.

    "Fundusz po rozwodnieniu kapitału będzie posiadał około 62 proc. akcji Zetkamy. Ostatecznie w ofercie publicznej sprzedane zostały tylko akcje nowej emisji. My nie sprzedawaliśmy swoich akcji, ponieważ uznaliśmy, że ustalona cena była zbyt niska" - powiedział dziennikarzom Piotr Misztal, partner w funduszu Riverside, właścicielu Central Europe Valves.

    Cena emisyjna akcji Zetkamy została ustalona na 14 zł, tym samym spółka pozyskała z rynku prawie 12 mln zł. Redukcja zapisów w transzy inwestorów indywidualnych w publicznej ofercie spółki wyniosła 80,85 proc.

    Central Europe Valves planował wcześniej zmniejszyć swoje zaangażowanie w Zetkamie do 20 proc. kapitału spółki.

    Środki pozyskane z rynku Zetkama przeznaczy na zakup nowych maszyn i urządzeń dla swojego zakładu. "Debiutujemy na giełdzie, ponieważ potrzebowaliśmy środków na dalszy szybki rozwój. Ruszamy z zakupami maszyn i urządzeń" - powiedział dziennikarzom prezes Zetkamy, Leszek Jurasz.

    Dodał, że Zetkama nie wyklucza przejęcia lub połączenia z innym krajowym producentem armatury, co miałoby na celu poszerzenie oferty spółki.  "Widzimy możliwość ekspansji i zapraszamy do rozmów polskich producentów armatury. Rozmowy są prowadzone. Pod koniec tego roku powinniśmy powiedzieć coś więcej na ten temat" - powiedział Jurasz.

  Zetkama zajmuje się produkcją zaworów i innej armatury przemysłowej wykorzystywanej w branży energetycznej,wentylacyjnej, ciepłowniczej i klimatyzacyjnej. Na eksport trafia 70-75 proc. produkcji Zetkamy. 

    Firma prognozuje, że w 2005 roku jej zysk netto wzrośnie do 4,1 mln zł z 2 mln zł szacowanych na 2004 rok. Przychody wzrosnąć mają do 78 mln zł z 72,7 mln zł, a EBITDA do 11 mln zł z 8,5 mln zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane