Pekaes sprzeda spółki zależne

Dawid Tokarz
26-11-2001, 00:00

Prywatyzacja Pekaesu, lidera polskiego rynku transportowo-spedycyjnego, na razie została zawieszona. Jednym z powodów jest decyzja władz firmy o połączeniu trzech najważniejszych spółek z grupy. Pozostałe firmy zależne mają zostać sprzedane —wynika z nieoficjalnych informacji.

Działania prywatyzacyjne dotyczące grupy Pekaes, największej polskiej firmy transportowo-spedycyjnej, zostały zawieszone — wynika z nieoficjalnych informacji. Potwierdza to anonimowo przedstawiciel Agencji Prywatyzacji, która sprawuje nadzór nad spółką.

— Nie możemy dojść do porozumienia z zarządem co do finansowania analiz przedprywatyzacyjnych. Poza tym do końca marca nasza instytucja ma zostać zlikwidowana. Na to wszystko nakłada się decyzja władz spółki o konsolidacji działalności transportowo-spedycyjno-logistycznej, co znacząco wpłynie na wartość firmy — mówi nasz informator.

Konsolidacja ma polegać na połączeniu trzech najważniejszych spółek z grupy: Pekaes, Pekaes Multi-Spedytor i Pekaes Transport w jeden podmiot gospodarczy.

— To pozwoli na znaczne oszczędności kosztów, które w przypadku struktury holdingowej są bardzo wysokie. Nie obędzie się przy tym bez redukcji zatrudnienia, ale na razie jest za wcześnie na podanie ich konkretnej wielkości — mówi Albert Borowski, prezes Pekaesu.

Optymistyczny plan zakłada przeprowadzenie konsolidacji do końca czerwca 2002 r.

Konsekwencją konsolidacji ma być rezygnacja przez grupę Pekaes z działalności serwisowo-handlowej. W strukturze Pekaesu funkcjonuje bowiem kilka spółek, które zajmują się głównie sprzedażą i serwisem samochodów ciężarowych.

Według nieoficjalnych informacji, zarząd Pekaesu prowadzi rozmowy na temat ich sprzedaży m.in. z Volvo i Iveco.

— Nie wypowiadam się w kwestii nazw firm. Przyznaję jednak, że prowadzimy rozmowy z producentami samochodów ciężarowych. To konieczność, bowiem obecnie praktycznie wszyscy chcą mieć własną sieć dealerską i serwisową — mówi Andrzej Osiadacz, członek zarządu Pekaesu.

Wiele wskazuje jednak na to, że przeprowadzeniem działań konsolidacyjnych zajmie się nowy zarząd.

Na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej spółki pojawił się wniosek o odwołanie obecnego zarządu. Nie był rozpatrywany ze względów formalnych.

— Odwołać zarząd może jedynie WZA. I mimo że nie ma jeszcze decyzji o jego zwołaniu, to jednak powoli sytuacja dojrzewa do zmian. Wyniki grupy Pekaes pod wodzą obecnego zarządu są bowiem wysoce niezadowalające —przyznaje przedstawiciel Agencji Prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Pekaes sprzeda spółki zależne