Pekao celebruje 90-lecie istnienia

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-03-2019, 12:58

Jeden z największych polskich banków, wchodząc w dziesiątą dekadę istnienia, nie zamierza spocząć na laurach — deklaruje ambitne plany rozwojowe, stawiając m.in. na ekspansję zagraniczną i wsparcie polskiego biznesu.

W ubiegłym roku Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach ze szczytu góry mordercy, czyli K2. W tym niezwykłym wyczynie wspierała go Polska Kasa Opieki, a więc właśnie Bank Pekao SA, który w tym roku świętuje jubileusz 90-lecia. Uroczyste obchody odbyły się 18 marca w warszawskim Teatrze Narodowym. Na gali pojawiły się najważniejsze postacie polskiej sceny politycznej i finansowej. Uroczystość uświetniła para prezydencka — Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Na mostku 
kapitańskim:  
Zarząd Banku 
Pekao SA 
— kolejno 
od lewej stoją: Tomasz Styczyński, wiceprezes, 
Marek Lusztyn, 
wiceprezes, Magdalena Zmitrowicz, 
wiceprezes, 
Michał Lehmann, wiceprezes, 
Michał Krupiński, 
prezes, 
Tomasz Kubiak, 
wiceprezes, 
Marek Tomczuk, wiceprezes, 
oraz Piotr 
Wetmański, 
członek zarządu
banku.
Wyświetl galerię [1/7]

Na mostku 
kapitańskim:  
Zarząd Banku 
Pekao SA 
— kolejno 
od lewej stoją: Tomasz Styczyński, wiceprezes, 
Marek Lusztyn, 
wiceprezes, Magdalena Zmitrowicz, 
wiceprezes, 
Michał Lehmann, wiceprezes, 
Michał Krupiński, 
prezes, 
Tomasz Kubiak, 
wiceprezes, 
Marek Tomczuk, wiceprezes, 
oraz Piotr 
Wetmański, 
członek zarządu
banku. Archiwum Pekao SA

 — Bank Pekao SA jest jedną z najważniejszych polskich instytucji finansowych w naszym kraju. Był i jest symbolem zarówno polskiej bankowości, jak i bezpieczeństwa w krajowym sektorze finansowym. Chcemy, by bank ten nadal się rozwijał, wspierając zarówno polskie firmy, jak i zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w naszym kraju. Mam też nadzieję, że stanie się największym polskim podmiotem finansowym o zasięgu międzynarodowym, występując zarazem jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w różnych miejscach na świecie — mówił na scenie Teatru Narodowego Andrzej Duda, prezydent RP.

Święto wielkich projektów

W uroczystości 90-lecia banku, oprócz pary prezydenckiej, wzięli udział rów-nież m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego, Kancelarii Sejmu, uczelni wyższych czy Związku Banków Polskich. A także liczni klienci Banku Pekao — przedstawiciele wielkich korporacji, sektora publicznego, małych i średnich przedsiębiorstw, bankowości detalicznej czy private bankingu. Ta niezwykła publiczność Teatru Narodowego miała okazję poznać wiele ciekawych szczegółów z długiej historii banku, którego celem w pierwszych latach działalności było stworzenie oferty dla 8 mln Polaków mieszkających poza ojczyzną. Od samego początku istnienia strategia banku przewidywała prężny rozwój — w pierwszej dekadzie swojego istnienia podmiot ten zyskał zaufanie tysięcy polskich emigrantów. Otworzył też placówki we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Od 1929 r. aktywnie angażuje się w polskie inicjatywy biznesowe. 

— Nadal będziemy wspierali ekspansję zagraniczną naszych klientów. Chcemy też pokazywać inwestorom atrakcyjność polskiej gospodarki, a także pomagać rodzimym eksporterom. Czerpiąc z dziedzictwa pozostawionego przez założyciela i pierwszego prezesa banku Henryka Grubera i wielu innych naszych poprzedników, dostosowujemy standardy bankowości do oczekiwań klientów w dzisiejszej cyfrowej gospodarce. W ubiegłym roku bank otworzył przedstawicielstwo w Londynie. Myśli o kolejnych, w innych krajach. Chce przekraczać kolejne bariery i granice — 90-lecie banku to święto wielkich polskich projektów i wielkich ambicji — podkreślał Michał Krupiński, prezes Pekao SA.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Żubr rośnie w siłę

Choć czasy Peerelu skrępowały rozwój Pekao, od kilku dekad bank znów wyznacza kierunki rozwoju polskiego sektora finansowego. Jako pierwszy nad Wisłą uruchomił bankomat, wydał kartę kredytową, otworzył biuro maklerskie i wprowadził biometrię do aplikacji na szeroką skalę. Dziś jest jednym z najnowocześniejszych banków w kraju. Obsługuje ponad 5 mln klientów i zatrudnia ponad 15 tys. pracowników. Do grupy kapitałowej banku należy kilkanaście spółek — liderów działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu oraz inwestycji finansowych.

Co więcej, już przed II wojną światową Bank Pekao intensywnie angażował się w życie społeczności polskich w krajach, w których miał swoje placówki. 

— Eugeniusz Bączkowski, dyrektor argentyńskiego Banco Polaco Polska Kasa Opieki, w 1938 r., otwierał w imieniu banku Świetlicę Ogólnopolskiego Komitetu Oświatowego w Buenos Aires, która wspierała Polaków na emigracji za oceanem. To było jedno z bardzo wielu prospołecznych działań prowadzonych przez Polską Kasę Opieki. Narodowa instytucja finansowa powinna bowiem w sposób naturalny wspierać polskie cele, być blisko Polaków i ich spraw — mówił Maciej Zdziarski, doradca zarządu Banku Pekao.

Podczas jubileuszowej gali w Teatrze Narodowym został zaprezentowany film o pierwszym dziesięcioleciu banku, przypominający m.in. sylwetkę Henryka Grubera. Uroczystość uświetniły szlagiery II RP — piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury w wykonaniu m.in. Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego, Sławomira Uniatowskiego i Olgi Szomańskiej, wzbogacone przedwojennymi anegdotami i ciekawostkami z historii banku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu