Pekao nie chce płacić za Polimex-Mostostal

Bank odmówił GDDKiA wypłaty 56 mln zł gwarancji za autostradowy kontrakt na Rzeszowszczyźnie

Kiedy przez laty Bank of China odmówił wypłaty ponad 100 mln zł gwarancji za COVEC, który zszedł z budowy autostrady między Łodzią a Warszawą, na Chińczyków posypały się gromy. Przedstawiciele rządu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapewniali, że odzyskają pieniądze z nawiązką, ale procesy trwają do tej pory, a polska kasa jest pusta. Obecnie ścieżką wytyczoną przez największy chiński bank poszedł Pekao, który odmówił wypłaty 56 mln zł gwarancji za autostradowy kontrakt Polimeksu-Mostostalu. Chodzi o odcinek A4 Rzeszów — Jarosław. Do wypłaty gwarancji bank wezwała GDDKiA. Jej żądanie kwestionuje Polimex, który uważa, że prawomocnie zerwał kontrakt na A4, więc dyrekcja nie ma prawa domagać się wypłaty.

VA BANQUE:
Bank Pekao, kierowany
przez Luigiego
Lovagli, mimo
prawnych kontrowersji
odmówił wypłaty
gwarancji za
Polimex. Jego decyzja
może uratować
budowlaną spółkę
przed bankructwem
— przynajmniej
na razie. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

VA BANQUE: Bank Pekao, kierowany przez Luigiego Lovagli, mimo prawnych kontrowersji odmówił wypłaty gwarancji za Polimex. Jego decyzja może uratować budowlaną spółkę przed bankructwem — przynajmniej na razie. [FOT. ARC]

Gwarancja na żądanie

W branży drogowej zawrzało. Wielu wykonawców cieszy się, że bank utarł nosa Lechowi Witeckiemu, który wczoraj stracił stanowisko szefa GDDKiA, ale decyzja Pekao budzi też sporo prawnych kontrowersji.

— Rozumiem, że bank stara się chronić Polimex, ale jeśli wystawia gwarancje, nie ma prawa badać merytorycznych przesłanek wypłaty — mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

— Jeśli gwarancja jest poprawna pod względem formalnym, to instytucja, która ją wystawiła, ma obowiązek wypłacić pieniądze na pierwsze żądanie wnioskodawcy — podkreśla Jarosław Sroka, prawnik z kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak.

Ani Polimex, ani Pekao o błędach formalnych nie wspominają. Bank nie podał przyczyny odmowy wypłaty. Do tej pory, jeśli wykonawcy kwestionowali żądanie wypłaty gwarancji przez GDDKiA, zabezpieczali ją w sądzie. Tą drogą poszły m.in. Mostostal Warszawa oraz Irlandzki SIAC. Polimex do sądu nie wystąpił. Gdyby Pekao wypłacił pieniądze dyrekcji, miałby roszczenie wobec spółki, która boryka się z problemami finansowymi. Jej przetrwanie stanęłoby pod znakiem zapytania. GDDKiA wezwała także Pekao do wypłaty za Polimex 30 mln zł gwarancji dotyczących

Naczynia połączone

Polimex-Mostostal od miesięcy boryka się z problemami finansowymi, które są efektem nierentownych kontraktów na budowę dróg, stadionów i obiektów energetycznych. Przed bankructwem uchroniły spółkę dokapitalizowanie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i sprzedaż części aktywów. Obecnie Polimex jako główny wykonawca rozpoczyna budowę bloku energetycznego w Opolu. Dzięki tej inwestycji ma się poprawić kondycja finansowa spółki, jednak wypłata gwarancji na rzecz GDDKiA mogłaby zagrozić realizacji kontraktu. odcinka A1 Stryków — Tuszyn, z którego budowy spółka także zrezygnowała. Nie ma jeszcze decyzji. Można się jednak spodziewać podobnej jak w przypadku A4.

Trudny test

Nie wiadomo także, co zrobi GDDKiA. Odmowa wypłaty gwarancji przez Pekao to pierwszy trudny test dla Ewy Tomali- Boruckiej, nowej dyrektor. W branży panuje przekonanie, że powalczy o wypłatę w sądzie, ale proces będzie trwał wiele lat. Eksperci obawiają się jednak, że dyrekcja — sparzywszy się na Polimeksie — zaostrzy kryteria wobec wszystkich.

— Gwarancja jest z definicji nieodwołalna. Odmowa wypłaty podważa sens jej wystawienia jako zabezpieczenia. W tej sytuacji zamawiający może żądać dodatkowych zabezpieczeń — uważa Jan Styliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pekao nie chce płacić za Polimex-Mostostal