Pekao: rozszerzenie programu 500+ podtrzyma wysoką dynamikę sprzedaży

  • PAP
opublikowano: 22-08-2019, 11:29

Szybki wzrost sprzedaży dóbr trwałych w lipcu świadczy o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumentów; w kolejnych miesiącach ich siła nabywcza będzie wspierana rozszerzonym programem 500+, co podtrzyma wysoką dynamikę sprzedaży, uważa ekonomista z Pekao Piotr Piękoś.

W czwartek GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2019 r. wzrosła o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,4 proc.

"Szybki wzrost odnotowała w lipcu sprzedaż dóbr trwałych (m.in. meble, RTV i AGD), co świadczy o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich. Warto też zaznaczyć wyraźnie wyższą dynamikę niż w poprzednim miesiącu w przypadku sprzedaży żywności" - poinformował w komentarzu ekonomista banku Pekao Piotr Piękoś.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z oczekiwaniami, niski poziom czerwcowej dynamiki sprzedaży był w głównej mierze uwarunkowany czynnikami przejściowymi i lipiec przyniósł powrót do wyższych poziomów. "W kolejnych miesiącach siła nabywcza konsumentów dostanie dodatkowe wsparcie w postaci rozszerzenia programu 500+, co będzie podtrzymywać wysoką dynamikę sprzedaży" - wskazał.

Jego zdaniem opublikowane w czwartek dane nie mają istotnego wpływu na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. "W świetle komunikacji Rady Polityki Pieniężnej podtrzymujemy scenariusz stabilizacji kosztu pieniądza co najmniej do końca 2020 r. (stopa referencyjna: 1,50 proc.)" - czytamy w komentarzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy