Pekao stawia na młodych

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 23-04-2012, 00:00

Bank stworzy kolekcję sztuki najnowszej. Właśnie rozpoczął współpracę z Centrum Sztuki Współczesnej.

Pekao i CSW ruszają z inicjatywą Project Room. Ma ona umożliwić wyjście na świat młodym artystom.

— Stawiamy na młodych i bardzo młodych, bo to przyszłość naszej kultury. Sztuka nie tylko oddaje rzeczywistość, ale umożliwia wymianę idei, służy więc rozwojowi — mówi Luigi Lovaglio, prezes Pekao.

Project Room będzie miejscem, w którym młodzi artyści będą mogli eksperymentować i pokazywać swoje prace. Takie inicjatywy powstają od lat przy muzeach sztuki współczesnej na całym świecie.

— To dobre rozwiązanie, które umożliwia prezentowanie często nieznanych jeszcze artystów — dodaje Luigi Lovaglio. Prezes podkreśla też, że Pekao Project Room będzie miał szczególny charakter. Wszystko w nim będzie się zmieniało bardzo szybko. Kolejne wystawy będą otwierane co dwa tygodnie, aby publiczność jak najczęściej miała możliwość oglądania nowych rzeczy. Pod koniec roku specjalna komisja wybierze najciekawsze prace spośród prezentowanych i włączy je do kolekcji Pekao. Kolekcja zostanie w depozycie CSW. Wejście do sali przeznaczonej na Project Room będzie bezpłatne. W planach jest wydłużenie godzin jej otwarcia, aby była dostępna także po zamknięciu muzeum. Nową inicjatywę docenia ministerstwo kultury.

— Bardzo ważne jest wsparcie kultury, zwłaszcza sztuki najnowszej, która uchodzi za trudniejszą w odbiorze — mówi Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w resorcie.

— Mamy wielu świetnie zapowiadających się artystów, którzy nie zawsze mają się gdzie zaprezentować. Bywałam już na wystawach organizowanych w loftach, mieszkaniach prywatnych, a nawet w piwnicach, bo młodych powstrzymać się nie da. Trzeba jednak dać im szansę wyjścia na świat, pokazania się — dodaje Małgorzata Omilanowska.

Dziś pierwszy wernisaż. Bohaterką wieczoru będzie Aleksandra Waliszewska, a kuratorem wystawy Ewa Gorządek. Od czerwca, dla podkreślenia współpracy Polski i Ukrainy przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, Pekao Project Room i kijowski PAC będą prezentować prace pięciu artystów ukraińskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane