Pekao z nową opcją finansowania dla start-upów

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Bank dodał do oferty gwarancje na kredyty inwestycyjne oraz w rachunku bieżącym dla firm działających nie dłużej niż dwa lata.

Bank Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI), w ramach której udzieli kredytów z gwarancjami EFI z europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSi). W efekcie firmy działające na rynku nie dłużej niż dwa lata mogą liczyć na zabezpieczenie rzędu 80 proc. W przypadku kredytów inwestycyjnych dotyczy ono zarówno kapitału, jak i odsetek do kwoty 100 tys. zł, natomiast jeśli chodzi o kredyty w rachunku bieżącym — do 20 tys. zł.

Bank ma do dyspozycji 60 mln zł, z czego 25 mln zł będzie przeznaczonych na kredyty inwestycyjne, a 35 mln zł na kredyty w rachunku bieżącym. Umowa została podpisana na 5 lat. Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao, tłumaczy, że nowa inicjatywa umożliwia zdobycie finansowania młodym przedsiębiorcom, którzy nie zdążyli jeszcze zbudować kapitału i odpowiedniej historii kredytowej.

— Ale daje spore korzyści również nam, bo dzięki gwarancjom EFI ryzyko udzielania kredytów start-upom jest dla banku niższe. Dlatego możemy otworzyć się na młode firmy — tłumaczy Tomasz Styczyński.

EaSI to zarządzany przez Komisję Europejską unijny instrument finansowy. Jednym z jego elementów są gwarancje portfelowe EFI dla instytucji udzielających mikrofinansowania na zakładanie lub rozwijanie najmniejszych spółek. Pekao nie pierwszy raz realizuje podobne inicjatywy z instytucjami wspierającymi. Od lat bierze udział w programach gwarancyjnych zarządzanych przez EFI oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (wspólnie z tym ostatnim we wrześniu uruchomił nową linię gwarancji portfelowych dla innowacyjnych MSP).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu