PEŁNA-OPINIE ANALITYKĂ“W-Inflacja w maju 6,9 proc.

OCEAN COMPANY S.A.
18-06-2001, 16:33

WARSZAWA (Reuters) - Inflacja miesiąc do miesiąca wyniosła w maju 1,1 procent wobec 0,8 procent w kwietniu, a liczona rok do roku 6,9 procent wobec 6,6 procent w kwietniu, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali inflację na poziomie 6,6 procent w maju, a Ministerstwo Finansów spodziewało się jej na poziomie 6,7-6,8 procent.

W okresie styczeń-maj inflacja wzrosła o 3,3 procent wobec 4,7- procentowego wzrostu w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Poniżej przedstawiamy opinie analityków na ten temat:

DWYFOR EVANS, STRATEG WALUTOWY Z BANK OF AMERICA W LONDYNIE:

"Inflacja jest na nieco wyższym poziomie niż 6,5 lub 6,6 procent, których się spodziewaliśmy.

Jednak nie obawiałbym się zbytnio tych danych, ponieważ wydają się one być odbiciem wyższych cen żywności w całej Europie. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach trend ten się odwróci.

Dane te w połączeniu z dzisiejszymi informacjami na temat deficytu budżetowego sprawiają, że szanse na obniżkę stóp procentowych w tym miesiącu są bliskie zeru."

KATARZYNA ZAJDEL-KUROWSKA, EKONOMISTKA Z BANKU HANDLOWEGO

"Dane te znacznie przekraczają oczekiwania, po pierwsze ze względu na większy od oczekiwanego wzrost cen żywności, po drugie ze względu na wzrost cel paliw o 2,1 procent.

Dane te zmniejszają szanse na szybką redukcję stóp, a obniżki oczekiwaliśmy w czerwcu.

Niepewność związana z terminem redukcji stóp wzrasta, ale oczekuje się, że w czerwcu tempo inflacji spadnie. Ten wzrost w maju nie powinien mieć zbyt dużego znaczenia dla RPP jeśli patrzy ona bardziej w przyszłość."

MARCIN MROZ, EKONOMISTA Z SG

"Było to dla mnie negatywnym zaskoczeniem. Główny impuls inflacyjny był związany ze wzrostem cen żywności, szczególnie cen owoców i warzyw. Jednak myślę, że był to jedorazowy przypadek, typowy dla tej pory roku i impuls inflacyjny ze strony cen żywności będzie się stopniowo zmniejszał.

Jesteśmy blisko szczytu wzrostu inflacji, ale nadal jestem przekonany, że latem będzie ona spadała.

Dane o inflacji i budżecie pokazują, że fundamentalnie nie ma powodów do redukcji stóp w tym miesiącu. Spodziewam się, że stopy mogą zostać obniżone najwcześniej pod koniec lipca."

MONIKA KUBIK-KWIATKOWSKA, ANALITYK W STANDARD & POOR'S MMS WE FRANFURCIE

"Dane dotyczące rocznej inflacji są zdecydowanie wyższe niż się spodziewano, a wynikają one głównie ze wzrostu cen żywności. Jednak patrząc na politykę monetarną i oczekiwania odnośnie redukcji stóp procentowych nie spodziewam się zagrożeń dla długoterminowego trendu inflacyjnego.

Nadal widzimy miejsce na obniżkę stóp w nadchodzących miesiącach, może nawet w tym miesiącu, ale termin podjęcia tej decyzji będzie zależeć od decyzji związanych z redukcją wydatków budżetowych.

Jeśli decyzje takie podjęte zostaną wkrótce, nadal dajemy ponad 50 procent szans na to, że RPP obniży stopy jeszcze w tym miesiącu."

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OCEAN COMPANY S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE ANALITYKĂ“W-Inflacja w maju 6,9 proc.